Gwieździste niebo jest jednym z najpowszechniejszych zastosowań włókna światłowodowego świecącego końcem. Poza standardowym efektem „nieba”, efekt świecenia pojedynczych włókien światłowodowych może być wykorzystywany do tworzenia dowolnych wzorów świetlnych.

Generator światła LED można dobrać pod kątem koloru świecenia oraz pobieranej mocy. Małe mocowo generatory (3W) używa się raczej do niewielkich sufitów (kilka m2). Generatory światła 5-18W można z powodzeniem stosować do większych realizacji gdzie sufit ma kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt m2). Dostępne są także generatory światła, które stosuje się do uzyskania zaawansowanych konstelacji/mgławic/gwiazdozbiorów.

Wiązka może składać się ze światłowodów świecących końcem o różnej ilości, średnicy i długościach. Wiązki dobierane są do powierzchni kwadratowej sufitu, rozmieszczenia gwiazd i docelowego umieszczenia generatora światła. Na długość światłowodu wpływa np. to, czy generator będzie umieszczony na środku sufitu, czy całkiem po za nim. Średnica światłowodu (głównie 0,75mm; 1mm lub 1,5mm) wpływa odbieraną wielkość gwiazd. Aby zróżnicować gwieździste niebo na suficie można także użyć specjalnych kryształów szklanych, które występują w różnych kształtach. Do ich podświetlenia używa się oddzielnego typu światłowodu świecącego końcem w czarnej otulinie o średnicy 3mm.