Żarówki LED - trwałe i energooszczędne


Żarówki ledowe są nowoczesnym rozwiązaniem oświetlenia, coraz częściej wykorzystywanym zarówno w prywatnych domach, jak i lokalach użytkowych. Żarówka LED jako źródło światła wykorzystuje diody LED, dzięki którym zużywa nawet 90% mniej energii niż dostępne na rynku klasyczne żarówki. Ponadto żarówka LED nie zużywa się szybciej przy ciągłym jej włączaniu/wyłączaniu, co gwarantuje jej długą żywotność. Przez wzgląd na te właśnie walory żarówki LED RGB stały się najchętniej kupowanym i instalowanym źródłem oświetlenia w Polsce, jak i na świecie.

Zastosowanie żarówek jest praktycznie nieograniczone: oświetlenie LED punktowe w pomieszczeniach mieszkalnych, sklepach, hotelach, a także do tworzenia akcentów świetlnych przy oświetlaniu eksponatów w muzeach czy na wystawach - to tylko kilka sposobów wykorzystania żarówek diodowych LED.

Żarówki LED dobieramy indywidualnie do potrzeb Twojego systemu oświetlenia LED!

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałym asortymentem, w którym znajdziecie m.in. profile LED, zasilacze LED oraz sterowniki LED

Żarówka LED – jak jest zbudowana i jak działa?

Żarówka LED ma wszechstronne zastosowanie i stanowi obecnie podstawowy nośnik światła. Nazywana jest czwartą generacją źródła światła ( pozycje wcześniejsze zajmuje zgodnie z nauką: ogień, lampy żarowe, lampy wyładowcze). Warto zapoznać się z żarówką LED od strony podstawowych parametrów technicznych. Budowa i działanie żarówki LED zależne jest od diody świecącej, to właśnie ona generuje światło. Jest to tzw. chip elektroluminescencyjny. To właśnie ten chip zwany także półprzewodnikowym przetwarza prąd elektryczny na światło. Chip w diodzie led zbudowany jest z kryształów opartych przede wszystkim o pierwiastek krzem, który to doskonale przewodzi prąd. Najpopularniejsze w żarówkach LED diody półprzewodnikowe zbudowane są z dwóch warstw odmiennie domieszkowanego półprzewodnika (półprzewodnik spolaryzowany pozytywnie (+, anoda) i negatywnie (-, katoda) połączone w procesie technologicznym tworzące razem złącze p-n. Jest to typowo fizyczne zjawisko.

Dioda LED w żarówce LED także składa się z pewnych elementów, jak np. prostownik, kondensator, przetwornik umieszczone na płytce wraz z diodami LED. Nowoczesne żarówki LED to także diody oznaczone jako COB – Chip on Board. Co oferują? Jest to najnowocześniejsza obecnie technologia LED na której mogą opierać się żarówki LED. W przypadku tej technologii na niewielkiej i bardzo płaskiej powierzchni modułu diody umieszczono chipy w bardzo dużej gęstości (nawet do 70 chipów na cm2). Dzięki tak dużej gęstości otrzymujemy naprawdę niezawodne światło o wyjątkowo dużej mocy świetlnej z żarówki LED.

Kolejny element budowy żarówki LED to jej osłona przednia. Może być transparentna lub mleczna. Jej rola to nie tylko zabezpieczenie układu świetlnego w wnętrzu, ale czasem także rola układu optycznego, czyli dyfuzora światła (w przypadku żarówek LED z rolą rozproszenia światła) albo rolą soczewki (przy żarówkach LED pełniących rolę oświetlenia kierunkowego – wiązka światła wymierzona w konkretne miejsce).

Żarówka LED to także obudowa – pełniąca rolę radiatora (funkcja odprowadzania generowanego ciepła) . Wykonana z aluminium, szkła albo ceramiki. Ostatni element składowy budowy żarówki to trzonek. Wyróżniamy w żarówkach LED standardowe, jak w klasycznych np.: E27, E14, GU10, MR16. Dzięki temu nie trudno dopasować żarówki LED do dowolnej oprawy świetlnej.

Żarówka LED i jej wyższość nad klasyczną żarówką wolframową

Żarówki LED to przede wszystkim duża efektywność i wydajność połączona z wysoką energooszczędnością. Odmiennie, niż w przypadku żarówek wolframowych. Żarówki LED są zdecydowanie bardziej żywotne, nawet do 10.000 godzin nieprzerwanego, bezawaryjnego świecenia. Żarówka LED to także wspomniana powyżej odmienna budowa, niż w przypadku żarówek tradycyjnych. Dioda składająca się z niebieskiej diody i żółtozielonego luminoforu daje możliwość uzyskania światła o różnej barwie temperaturowej, tj. światła białego zimnego, ciepłego czy neutralnego.W przypadku klasycznych żarówek jest to niemożliwe. Żarówka LED to także znacznie mniej utraty energii, co ma miejsce przy rozgrzanych żarówkach wolframowych. Żarówki LED są zdecydowanie bezpieczniejsze i komfortowe w użytkowaniu na co dzień.