Sterownik do taśmy led RGB – sposób na komfortowe zarządzanie strefami oświetlenia

Sterownik do taśmy led RGB to sposób na sterowanie wybranymi strefami oświetlenia w zakresie koloru z palety barw RGB, włączenia/wyłączenia oświetlenia, zmiany natężenia i intensywności świecenia (funkcja ściemniania). Możemy również wybrać sterownik do taśmy led RGB + CCT, który dodatkowo poza paletą barw potrafi zarządzać temperaturą barwową z przedziału 3000K-6500K, czyli odcieniem światła białego: ciepłe, zimne lub neutralne.

Sterownik do taśmy led RGB CCT jest bardzo praktyczny, bowiem pozwala na dostosowanie warunków oświetleniowych w pomieszczeniu do aktualnych potrzeb, pory dnia, dostępu do naturalnego światła itp. Sterownik Led RGB to możliwości budowania atmosfery w pomieszczeniu zgodnie z naszymi aktualnymi preferencjami.

Rodzaje sterowników do taśmy led RGB

Najczęściej w roli skutecznego sterownika do taśmy led RGB występuje innowacyjny pilot radiowy, zazwyczaj kilkustrefowy. Pilot taki działa przez własną sieć 2.4GHz i zarządza kilkoma wydzielonymi strefami, do których może być podłączona wysoka liczba (nawet około 99) źródeł światła. Pilot jako sterownik do taśm led jest bardzo komfortowy w użytkowaniu, zawsze pod ręką, opływowy kształtem, intuicyjny i wygodny. Działa zazwyczaj w odległości około 30 metrów.

Innym rodzajem sterownika do taśmy led RGB CCT może być forma naściennego panelu o bardzo estetycznym i nowoczesnym designie. Zwykle jest to panel dotykowy, który udostępnia nam wszystkie opcje sterowania. Sterownik ten przeznaczony jest to montażu naściennego w puszcze elektrycznej. Możemy z jego pomocą zarządzać panelami, taśmami i żarówkami RGB, RGBW i RGB+CCT.

Stwórz inteligentne oświetlenie w swoim domu, czyli sterownik led rgb Wifi

Jeszcze bardziej innowacyjnym rodzajem sterownika led rgb jest sterownik led RGB Wifi. Jak sama nazwa wskazuje w tym przypadku formą komunikacji jest nie fala radiowa, a sieć WiFi. Sterowanie odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych typu: smartfon czy tablet.W celu rozpoczęcia sterowania wystarczy skonfigurować jedno z powyższych urządzeń mobilnych poprzez pobranie odpowiedniej aplikacji dedykowanej do źródła światła led np.: aplikacja „Mi-Light”.

Istotne parametry przy wyborze sterownika do taśmy led RGB

Decydując się na zakup sterownika do taśmy led rgb należy zweryfikować następujące parametry techniczne rozróżniające dostępne modele sterowników:

- liczba obsługiwanych stref, a w ich zakresie - liczba obsługiwanych urządzeń ze źródłem światła led;

- sposób komunikacji – radiowa czy WiFi;

- sposób sterowania;

- zasięg w terenie otwartym - w metrach;

- posiadane funkcjonalności: możliwości programowania, funkcja timera, funkcja memory, opcja ściemniacza, dodatkowe przyciski i pokrętła itp.;

- napięcie wejściowe;

- źródło zasilania;

- kompatybilność z rożnymi źródłami światła led itp.

Gdzie najczęściej znajdzie zastosowanie sterownik do taśm led RGB?

Zwyczajowo tego typu sterownik to skuteczne, nowoczesne i inteligentne zarządzanie:

- oświetleniem podsufitowym w salonie;

- oświetleniem strefy schodowej;

- oświetleniem dekoracyjnym przedpokoju, korytarzy;

- oświetleniem łazienki;

- oświetleniem kuchni;

- oświetleniem pokoju dziecięcego;

- oświetleniem sypialni itp.

Zobacz również: