Lampy do zabudowy

Lampy do zabudowy to inaczej lampy wpuszczane czy lampy podtynkowe. Coraz częściej wykorzystywane są zarówno w prywatnych posesjach jak i w obiektach komercyjnych czy użytku publicznego. Ich główną rolą jest odpowiednie doświetlenie otoczenia obiektu po zmroku. Dzięki oświetleniu zewnętrznemu łatwiej poruszać się na terenie danego obiektu oraz bezpiecznej. Lampy do zabudowy w elewacjach ścian budynków sprzyjają ponadto monitorowaniu obiektów, oraz pomagają zapobiegać aktom wandalizmu czy kradzieży.

Lampy do zabudowy to także dbałość o estetykę i wygląd otoczenia. Pełnią dekoracyjną funkcję, prezentując elewację budynku i jej ewentualne zdobienia. Podkreślają eleganckie gzymsy budynku czy zastosowany tynk strukturalny.

Zalety lamp do zabudowy - dlaczego warto na nie postawić?

Lampy do zabudowy tworzą wraz z daną powierzchnią jednolitą całość - w żaden sposób nie odstają, przez co też nie zajmują dodatkowego miejsca. Wpasują się w minimalistyczny, nowoczesny i elegancki styl budynku. Podkreślą atrakcyjność danego obiektu.

Warto zwrócić uwagę, aby lampy do zabudowy miały ledowe źródło światła. Jest to bowiem najbardziej energooszczędny wariant, który sprawi, że nasze rachunki mogą zmniejszyć się nawet o ponad 80% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań, np.: halogenowych. Dodatkowo warto pamiętać, aby oprawy oświetleniowe do zabudowy posiadały podwyższony stopień szczelności IP, który zabezpiecza je przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak temperatura, deszcz, zanieczyszczenia czy rdza.

Najlepiej, aby lampa podtynkowa była kompatybilna z żarówkami E27, to sprawia, że jest ona bardzo uniwersalna. Żarówki z gwintem E27/GU10 są najczęściej stosowane i powszechnie dostępne. Możemy też zdecydować się na lampy do zabudowy ze zintegrowanym źródłem światła led.

Oświetlenie ledowe poza walorami energooszczędności cechuje się także znaczną żywotnością, bezawaryjnością w użytkowaniu, odpornością na liczne włączanie/wyłączanie, możliwością wyboru barwy temperaturowej światła białego i mocy strumienia świetlnego, niską emisją ciepła itd. Dodatkowo bardzo funkcjonalną opcją jest montaż czujnika ruchu, który pozwala na jeszcze bardziej ekonomiczne i efektywne zarządzanie oświetleniem zewnętrznym.

Lampy do zabudowy powinny być wykonane z wytrzymałych tworzyw: aluminium, stal nierdzewna, czy szkło piaskowane albo poliwęglan satynowy. Sprawia to, że są one trudne do rozbicia i zniszczenia.

Lampy do zabudowy i ich szerokie zastosowanie

Lampy do zabudowy znajdują zastosowanie nie tylko na ścianach budynków, ale także wszędzie tam gdzie można je wpuścić w mur, np.: ogrodzenie wokół budynku, dodatkowe zabudowania na terenie danego obiektu. Często służą więc oświetleniu chodników, elewacji, wjazdu na posesję czy do garażu. Tego typu oświetlenie możemy także z powodzeniem wykorzystać jako oświetlenie zewnętrzne tarasów, altanek, części schodowej, bram, furtek, ogrodzeń itp.