Lampy stołowe- stworzą wyjątkowy klimat, udekorują wnętrze i nadadzą charakteru

Lampy stołowe coraz bardziej zyskują na znaczeniu i stanowią jeden z istotnych elementów dekoracyjnych w projektach wnętrz. Poza oświetleniem centralnym – sufitowym, musimy zadbać o oświetlenie bardziej klimatyczne i budujące nastrój. W tej roli idealnie sprawdzą się lampy stołowe, które są lampami stojącymi, najczęściej umiejscowione na jakimś meblu. Ich główną rolą jest dekoracja przestrzeni, jej ubogacenie samą wizualnością, a także odpowiednią grą świateł. Muszą być estetyczne, designerskie i ciekawe, aby zwracać uwagę i podkreślać charakter wnętrza.

Lampy stołowe jako funkcjonalny element wyposażenia. Gdzie znajdują najczęściej zastosowanie?

Lampy stołowe najczęściej umieszcza się na stole jadalnianym, na biurku, na toaletce, konsoli w przedpokoju, na komodzie w salonie czy na szafkach nocnych w sypialni. Jest to doskonale oświetlenie punktowe, które nie tylko oddaje nastrojowe światło, ale także pozwala oświetlić funkcjonalnie, np.: stół podczas posiłku czy rodzinnych uroczystości.

Rodzaje lamp stołowych. Jakie są obecne trendy modowe?

Do wyboru mamy całą, bogatą gamę lamp stołowych. Wydaje się nawet, że jest to najliczniejsza grupa lamp stojących, która daje największe możliwości aranżacyjne. Lampy na stół występują w wielu kształtach, wielkościach i kolorach. Materiał i tworzywo ich wykonania również co do zasady jest niczym nie ograniczone, może być różnorodne.

Do wyboru mamy np. lampy stołowe klasyczne, na ozdobnych podstawkach i z bogato zdobionymi abażurami z tkaniny. Doskonale wpiszą się w klasyczną stylistykę wnętrza, a także w retro czy glamour wnętrza. Możemy też wybrać lampy stołowe o minimalistycznej i nieco ascetycznej konstrukcji, które podkreślą wnętrze nowoczesne czy w industrialnym klimacie. Tak więc lampy stołowe mogą mieć charakter od modernistycznego, przez francuski, barokowy, art deco, rustykalny po boho czy glamour charakter. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i gustów.

Z czego najczęściej wykonane są designerskie lampy stołowe do salonu?

- lampy stołowe z abażurem z tkaniny;

- lampy stołowe z abażurem szklanym;

- lampy stołowe z metalu;

- lampy stołowe z abażurem z tworzywa sztucznego – kolorowe bądź transparentne;

- ceramiczne lampy stołowe;

- lampy stołowe z drewnianymi elementami;

- lampy stołowe z elementami z rattanu;

- lampy stołowe z kryształków;

- lampy stołowe industrialne, z odsłoniętą żarówką i widocznym żarnikiem i wiele innych.

 

Zobacz również: