Świetlówki LED – nowoczesna technologia. Następca świetlówek jarzeniowych

Świetlówki led to źródło światła, które budową w formie tuby przypomina tradycyjną świetlówkę jarzeniową. Różnica jest jednak diametralna, bowiem świetlówka LED to zdecydowana oszczędność w zakresie zużycia energii elektrycznej. To nowoczesna technologia oświetlenia, która wykorzystuje dużą ilość diod ledowych elektroluminescencyjnych umieszczonych wzdłuż obudowy świetlówki led. Gęstość umiejscowienia diod LED sprawia, że świetlówka LED oddaje światło jednolicie liniowe, tak jak przy tradycyjnej świetlówce. Ponadto doskonale ukierunkowuje światło.

Dostępne na rynku świetlówki led to wyśmienity następca tradycyjnych gazowych świetlówek, bowiem tuba led pasuje do tych tradycyjnych i znanych nam opraw. Najważniejszą zaletą lamp typu świetlówki LED jest zdecydowanie mniejsze wytwarzanie ciepła w porównaniu z klasycznymi jarzeniówkami. To również przekłada się na brak utraty energii na poczet wytwarzanego ciepła i rzutuje na wspomnianą wysoką wydajność świetlną – większa jasność przy mniejszym poborze Watt.

Świetlówki LED – co warto wiedzieć? Zalety tego rozwiązania:

Świetlówki led to nie tylko najnowocześniejsza dotychczas technologia, to także szereg następujących zalet, m.in.:

- bezpieczeństwo dla zdrowia i otoczenia, świetlówki led nie zawierają związków rtęci i innych szkodliwych substancji;

- brak promieniowania UV i podczerwieni;

- ekologia w podejściu do oszczędności energii;

- długa żywotność lamp;

- możliwość wyboru barwy temperaturowej światła (ciepła, zimna czy neutralna);

- brak nadmiernej emisji ciepła, nieprzegrzewanie się;

- estetyka, minimalizmdesign wykonania.

Lampa świetlówkowa LED – podstawowe rodzaje

Świetlówki LED mogą różnić się pomiędzy sobą obudową i materiałe wykonania. Wyróżniamy następujące:

- świetlówki led z obudową szklaną – najbardziej zbliżone do tradycyjnej technologii; najtańsze rozwiązanie;

- świetlówki led z obudową aluminiową – znajdują zastosowanie przy świetlówkach o dużej mocy. Wszystko za sprawą właściwości jakie posiada aluminium – doskonałe przewodzenie i odprowadzanie wytworzonego ciepła. Świetlówki tego typu mają cześć wykonaną z aluminiowego radiatora i drugą część przepuszczającą światło;

- świetlówki led z obudową polimerową – najczęściej stosowane rozwiązanie. Przede wszystkim z uwagi na dużą funkcjonalność użytkową. Polimery nie tłuką się, są lekkie, bezpieczne, odporne na uszkodzenia, wytrzymałe. Mogą mieć zastosowanie również w miejscach pracy z żywnością.

Wybierając odpowiednią świetlówkę led musimy kierować się także rozmiarami świetlówek. Nie jest to skomplikowane, bowiem ich rozmiary oparte są na standardowych parametrach poprzedniej jarzeniowej technologii. Tuby świetlówek LED mogą mieć następujące wymiary i oznaczenia:

- T5 – jest to najmniejszy rodzaj świetlówki led o średnicy 16 mm. Gniazdo typu G5 z dwoma bolcami;

- T8 – najczęściej stosowane świetlówki led o średnicy 26 mm. Gniazdo typu G13;

- T12 – największe pod względem średnicy świetlówki led. Średnica to 36 mm. Gniazdo typu G13.