Czym są lampy natynkowe?

Lampy natynkowe to forma oświetlenia wewnętrznego, która nie wymaga głębszej ingerencji w sufit czy w ściany budynku. Są więc stosunkowo łatwe w montażu. Pozwalają w łatwy sposób doświetlić przestrzeń oraz zaakcentować wybrane punkty.

Oprawy te montowane są tuż przy suficie.

Lampy natynkowe to oprawy świetlne, których głównym celem jest punktowe oświetlenie (najczęściej oświetlenie uzupełniające, wspomagające) oraz dekoracyjna i estetyczna rola.

Zwyczajowo lampy natynkowe są nowoczesne, o minimalistycznej stylistyce. Dzięki tej prostocie są eleganckie, dyskretne i jednocześnie funkcjonalne.

Jaka jest różnica pomiędzy lampami natynkowymi a podtynkowymi – wpuszczanymi w sufit?

Lampy natynkowe to bardzo obszerna grupa lamp wewnętrznych. Wśród nich możemy znaleźć reflektory, lampy punktowe, plafony, listwy oświetleniowe – szynowe itp. Bardzo modne są ostatnio lampy typu downlight, które przybierają formę tub lub geometrycznych kostek. Są wyjątkowo modernistyczne i podkreślają doskonale nowoczesność wnętrza. Zwłaszcza, gdy wybierzemy te w klasycznej czerni, bieli czy popielu. Wykonane ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo.

Lampy podtynkowe to – w przeciwieństwie do lamp natynkowych –montaż „na równi z sufitem”, wymagają większego doświadczenia w ich montażu. Najczęściej stosowane przy sufitach podwieszanych czy sufitach napinanych.

Zastosowanie lamp natynkowych

Oprawy natynkowe ledowe nadają się doskonale do montażu praktycznie w każdym pomieszczeniu. Można je z powodzeniem wykorzystać w kuchni, w łazience, a także w salonie, w przedpokoju czy w podręcznej garderobie.

Lampy natynkowe to również doskonałe rozwiązanie dla obiektów komercyjnych

Idealnie pełnią rolę oświetleniową na wystawach sklepowych, w biurach, w sklepach, w gabinetach usługowych, w restauracjach czy hotelach. Z uwagi na to, że cechuje je minimalizm perfekcyjnie wpasowują się w profesjonalne strefy działalności gospodarczej.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając lampy natynkowe?

Decydując się na oprawy świetlne natynkowe należy wziąć po uwagę następujące parametry:

- rodzaj źródła światła - rekomendujemy lampy natynkowe w formie opraw ledowych. Lampy ledowe – w porównaniu z oprawami halogenowymi – są bardziej energooszczędne i nie nagrzewają się, nie emitują nadmiaru ciepła, ich żywotność jest dłuższa;

- temperatura światła – w przypadku lamp ledowych mamy możliwość wyboru temperatury światła barwy białej (zimna, ciepła czy neutralna). Dla pomieszczeń domowych typu salon proponujemy światło cieple, dla gabinetu lub biura lepiej jest zastosować światło zimne dla większej koncentracji w pracy;

- materiał wykonania – np. lampy natynkowe aluminiowe, szklane, stalowe. Warto zwrócić także uwagę na kolorystykę. Na rynku dostępne są lampy natynkowe w kolorze białym, czarnym, w chromie, w miedzi czy w złocie. Dostępne na rynku są także oprawy świetlne sufitowe w innych, intensywnych kolorach jak np.: czerwień czy żółcienie.

- możliwość regulacji kąta padania światła itp.

Sprawdź także: