Taśma led RGB – nowoczesna technologia pozwalająca na grę światła i prawdziwą paletę barw

Pasek ledowy RGB to relatywnie nowa technologia, która wykorzystuje 3 mikroskopijne diody umieszczone w jednej większej – najczęściej diodzie typu 5050. Każda z ów mikroskopijnych diod świeci odrębną, podstawową barwą. Nazwa RGB oznacza sensu stricte zastosowane tych trzech podstawowych barw: R- z angielskiego RED; G – z angielskiego GREEN i B – z angielskiego oznacza BLUE. Zmieszanie podstawowych barw świetlnych umożliwia otrzymanie całej palety różnorodnych kolorów.

Taśmy led kolorowe coraz bardziej zyskują na znaczeniu, zwłaszcza iż jest to doskonała alternatywa dla żarówek, gdzie przy taśmach ledowych RGB oszczędzamy na rachunkach w domowym, czy firmowym budżecie i jednocześnie światłem wypełniamy i dekorujemy przestrzeń. Taśmy ledowe kolorowe są więc energooszczędne, ekologiczne, a przy tym dają wizualny, estetyczny efekt. Dodatkowo nie nagrzewają się i zwyczajowo wymagają niskiego napięcia prądu – 12 V, co jest bardzo bezpieczne. Zwłaszcza dla najmłodszych domowników czy pupilów, zwierzaków. Nie ma ryzyka porażenia prądem, nawet gdyby doszło do ewentualnego zwarcia.

Taśmy led kolorowe – o czym warto pamiętać, co warto zakupić?

Taśmy ledowe RGB zwykle zakupimy w rolce o długości 5 metrów. Pamiętajmy, iż do taśmy RGB potrzebujemy również urządzenia typu sterownik, który składa się z dwóch urządzeń: odbiornik i nadajnik. Nadajnikiem przy taśmach ledowych RGB jest dedykowany do niej ręczny pilot sterowania – mobilny czy naścienny lub nawet za pośrednictwem smartphona – dzięki któremu sterujemy kolorystyka. Może bazować na falach radiowych (pilot typu RF) bądź falach podczerwieni (pilot typu IR). Na rynku dostępne są również sterowniki działające przy użyciu sieci Wi-Fi.

Zadaniem odbiornika jest zaś odbiór ów sygnałów.

Co przemawia za tym, że taśma led RGB perfekcyjnie nadaje się do dekoracji wnętrz?

- duża elastyczność, łatwość montażu dzięki taśmie klejącej i możliwość zastosowania na wszystkich powierzchniach;

- docierają wszędzie tam gdzie inne oświetlenie jest niemożliwe do montażu;

- możliwość cięcia na odcinki zgodnie z potrzebami i preferencją użytkownika – miejsca cięć są zwyczajowo odpowiednio oznaczone na taśmie led;

- energooszczędność, ekologiczność i długa żywotność taśm;

Oświetlenie RGB i jego wszechstronne zastosowanie w przestrzeniach

Kolorowe taśmy ledowe to designerskie narzędzie, które doskonale sprawdzi się zarówno w przestrzeniach publicznych, np.: restauracje, kawiarnie, bary, kluby, sklepy, hotele itp., ale także w warunkach domowych. Ich zadaniem jest budowanie przyjemnego, świetlnego klimatu, uwypuklenie dekoracji wnętrz, gra świateł, budowanie intymnego nastroju itp. Nadają się do pomieszczeń sypialnianych, salonowych, jadalnych, kuchennych czy łazienkowych, oraz innych. Stanowią doskonałe urozmaicenie dla witryn prezentujących dumnie kolekcjonerskie bibeloty czy kompozycje. W punktach handlowych i usługowych rewelacyjnie oświetlają witryny sklepowe i eksponują towar.

Na rynku, w ofercie dostępne są paski ledowe RGB w żelowej osłonce IP65 hermetyczne, wodoszczelne IP67 i IP68, a standardowe IP20 lub IP33 (nie hermetyczne) proponujemy, w celu łatwiejszego montażu i estetycznego efektu, umieszczać w specjalnie do taśm dedykowanych profilach aluminiowych.

Poznaj nasze: Taśmy led z zasilaczem, Taśmy led z czujnikiem ruchu, Taśmy led, Taśma LED 5 metrów, Taśma LED 10 m