Czujniki ruchu do led i ich rosnąca rola - coraz częściej wykorzystywane w strefie prywatnej i publicznej

Czujniki ruchu do led to sprawdzony i skuteczny sposób na sterowanie zapłonem oświetlenia, to sposób na automatyzację oświetlenia led.We współczesnym świecie zyskują na znaczeniu. Wykorzystanie czujników jest wysokie, bowiem wspierają komfort użytkowania na co dzień i zwiększają poziom bezpieczeństwa. Czujnik ruchu do LED to najogólniej definiując urządzenie zawierające elementy elektroniczne, których celem jest wykrycie w polu swojego działania ruchu i tym samym aktywowanie sterownika do włączenia oświetlenia. Czujniki ruchu do led można podłączyć zarówno do żarowek led, taśm ledowych, naświetlaczy ledowych itp.

Czujniki ruchu do LED – dwa podstawowe rodzaje

Najważniejszym, podstawowym podziałem czujników ruchu jest kryterium sposobu funkcjonowania, wykrywania ruchu. Wyróżniamy zatem:

- Czujniki ultradźwiękowe (wśród nich popularny czujnik ruchu mikrofalowy). Jak działają? Czujniki ruchu ultradźwiękowe emitują i wykrywają promieniowanie podczerwone w obszarze swojej detekcji. Czujniki ruchu na podczerwień wysyłają wiązkę promieniowania w swoją strefę i wykrywają w niej zmiany na skutek obecności ciała ruchomego. Pamiętajmy bowiem, że każde ciało emituje ciepło i można go wykryć temperaturowo. Dużą popularnością wśród tej grupy cieszą się czujniki mikrofalowe, wysyłające fale wysokiej częstotliwości i odbierające wszystkie zniekształcenia fali powracającej jako echo. Ich popularność i wykorzystanie wzrasta, gdyż mikrofale doskonale radzą sobie z przenikaniem przez plastik, drewno, szkło i inne cienkie materiały.

- Czujniki ruchu PIR – są to elektroniczne detektory działające na zasadzie promieniowania podczerwonego. Różnicą – w stosunku do poprzedniej grupy czujników -jest jednak to, że nie emitują podczerwieni tylko analizują zmiany w polu działania, poprzez reagowanie na temperaturę obiektu odbiegającego od temperatury otoczenia wokół.

Czujniki ruchu do led – podstawowe ich zastosowanie

Czujniki ruchu do oświetlenia LED znajdują zastosowanie zwłaszcza w przestrzeniach typu:

- strefa schodowa (dedykowany czujnik ruchu na schody);

- strefa wejścia/wyjścia;

- drogi komunikacyjne, np.: korytarze, przedpokoje (np.: czujnik ruchu sufitowy, czujnik ruchu podtynkowy, czujnik ruchu do puszki);

- pomieszczenia rzadziej użytkowane, np.: komórka, piwnica, kotłownia, magazyn, garaż, schowek, spiżarnia itp.;

- wnętrza szaf czy garderoby i inne.

Główną funkcjonalnością czujnika ruchu do oświetlenia ledowego jest:

- automatyzacja;

- energooszczędność;

- bezpieczeństwo poruszania się, komfort użytkowania (często wykorzystywane wraz z instalacją alarmową).

Wybierając czujnik ruchu do LED warto zweryfikować m.in. następujące jego parametry: pole zasięgu detekcji, możliwość regulacji czasu impulsu, możliwość regulacji czasu blokady. Bardzo interesującym produktem jest także dostępna taśma ledowa z gotowym, przylutowanym czujnikiem ruchu, który uruchomi diody, gdy tylko poruszymy w jego pobliżu ręką.Do czujnika wystarczy podłączyć zasilacz. Doskonałe rozwiązanie dla potrzeby oświetlenia np.: blatu kuchennego.