Jakie lampy led wybrać do kuchni? Co jest obecnie najmodniejsze i jakie trendy panują w oświetleniu kuchennym?

Właściwe oświetlenie w kuchni jest bardzo ważnym elementem, bowiem sprawia, że przyjemnie i komfortowo jest przebywać w pomieszczeniu, gotować, organizować posiłki dla rodziny itp. Oświetlenie w kuchni dzieli się najogólniej na:

- światła główne, 

- światło zadaniowe;

- światło dekoracyjne.

Wybór konkretnych lamp do kuchni zależy w dużej mierze od jej gabarytów, kolorystyki mebli i ścian, rozmieszczenia elementów wyposażenia kuchni, dostępu do światła naturalnego oraz stylu i charakteru pomieszczenia. Są jednak pewne praktyczne zasady, o których warto wiedzieć projektując oświetlenie kuchni.

Najczęstsze oświetlenie główne w kuchni 

W tej roli sprawdzą lampy kuchenne wiszące lub żyrandol kuchenny, przy czym ten pierwszy wariant jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości. W kuchni chętnie stawia się także na punktowe oświetlenie led, które jest idealne w przypadku sufitu podwieszanego. Dzięki temu oświetleniu tworzy się niejako siatkę oświetleniową na całej powierzchni kuchni. Światło główne jest doskonale rozproszone.

Podobnie jest w przypadku modnego obecnie oświetlenia liniowego czy szynowego led. Jest to oświetlenie modułowe, w którym sami decydujemy o jego przebiegu i tworzymy swoiste „trasy oświetleniowe na suficie”.

Oświetlenie zadaniowe kuchni – jakie lampy?

Do tej grupy zaliczane są światła montowane tam, gdzie przygotowuje się posiłki i chowa narzędzia kuchenne. Najczęściej są to miejsca, gdzie trudniej dociera światło główne. Mowa tu głównie o oświetleniu blatu kuchennego, wyspy kuchennej, a także oświetleniu szafek i regałów kuchennych. W tej roli sprawdzą się aluminiowe profile dedykowane do taśm ledowych, a także punktowe oświetlenie led. 

Dekoracyjne oświetlenie kuchni – na jakie lampy postawić?

Warto do kuchni dobrać pasujący kinkiet boczny, zwłaszcza taki o zmiennym kącie padania światła. Takie kinkiety są dekoracyjne, a przy tym użyteczne. Dekoracyjnie można podświetlić w kuchni także posadzkę, poprzez taśmę led umieszczoną na wysokości cokołu kuchennego.

Jakie lampy do kuchni wybrać?

Do kuchni nowoczesnych pasują natomiast lampy z kloszami metalowymi lub miedzianymi. W kuchniach urządzonych w stylu klasycznym dobrze będą wyglądać lampy drewniane i szklane, ale trzeba się liczyć z wrażliwością drewna na wilgoć. Z tego względu należy wybrać model zabezpieczony lub samodzielnie nałożyć ochronny preparat na drewno. 

Warto wybrać szklane klosze mleczne, które mniej oślepiają, niż te transparentne, a także ładnie rozpraszają światło. Polecamy też wspomniane oświetlenie szynowe, czyli listwy (szyny), na których znajdują się małe reflektory. W zależności od modelu kierunkiem padania światła można regulować lub nie. 

Uniwersalny i ponadczasowy jest też plafon. Ze względu na rozmiar zajmie on nie dużo miejsca pod sufitem, nie przeszkadza w poruszaniu, optycznie nie absorbuje przestrzeni.

Dla oświetlenia stołu kuchennego wybierzmy lampy wiszące w dół. Lampy o kloszach nieprzezroczystych, powieszone ok. 50-60 cm ponad głowami siedzących przy stole ludzi nie będą razić, zapewniając jednocześnie właściwą widoczność.

Na co dodatkowo zwrócić uwagę dobierając oświetlenie do kuchni?

Istotna jest temperatura barwowa. Wartością pośrednią jest 3300 kelwinów (K). Niższa liczba sygnalizuje, że żarówka lub dioda LED będzie emitować światło ciepłe, wyższa niż 3300 K – światło zimne.

Oświetlenie główne powinno mieć barwę ciepłą, kuchnia jest bardziej przyjazna dla użytkownika. Ciepłe światło zastosujmy także nad jadalnianym stołem. Oświetlenie w kuchni nad blatem może być zimne lub neutralne, bowiem sprzyja ono wykonywaniu kuchennych czynności.

Jakie lampy do kuchni z oferty Ledovo warto wybrać?

Polecamy m.in. następujące modele w zakresie lamp wiszących:

  1. LAMPA SUFITOWA BETON SZARA/CHROM - lampa kuchenna ma piękny, nowoczesny, minimalistyczny wygląd, klosz lampy jest z betonu, który dodatkowo można malować zwykłą farbą ścienną na dowolny kolor. Lampa idealna nad jadalniany, kuchenny stół.
  2. PLAFON OKRĄGŁY UFO – lampa sufitowa do kuchni, która świeci całą swoją powierzchnią, bardzo solidna i nowoczesna, a przy tym minimalistyczna, doskonale doświetli kuchnię, idealna jako lampa oświetlenia centralnego. Lampa wyglądem przypomina dysk, który świeci w widocznym na środku okręgu, jak i na zewnątrz. Kompatybilna jest z żarówkami E27, co czyni ją bardzo uniwersalną, gdyż żarówek z takim gwintem jest mnóstwo. 
  3. LAMPA SUFITOWA FOKKO 60 LED – elegancka lampa do kuchni z akrylowym kloszem, minimalistyczna, z profilem wykonanym ze stali. Lampa ma zintegrowane oświetlenie, nie wymaga żarówek, idealna do kuchni i jadalni z eleganckim designem.Świecący okrąg nada uroku każdemu pomieszczeniu i wywrze niesamowite wrażenie.

W zakresie lamp do kuchni o charakterze dekoracyjnym i wspomagającym polecamy:

1. PANELE LED DOWNLIGHT LEDLINE – są to działające punkty świetlne gotowe do zamontowania w suficie w płycie gips-karton podtynkowo, jak i natynkowo w kuchni. Strumień świetlny jest przyjemny dla oka dzięki jego barwie białej dziennej. Idealne rozwiązanie do przestrzeni kuchennej. Dodatkowo zastosowana technologia Flicker-Free zapobiega migotaniu światła żarówki zmniejszając zmęczenie Twoich oczu.

2. OPRAWA SUFITOWA NATYNKOWA/ podtynkowa - wykorzystywana jest do zaakcentowania odpowiednim oświetleniem wybranych miejsc oraz w celach dekoracyjnych. Doskonała do oświetlania mebli kuchennych, współgra z sufitami podwieszanymi). Może przyjmować różny kształt, oraz wykonana być z różnych materiałów, np.: obudowa gipsowa pozwala na jej malowanie farbami ściennym, komponując się tym samym z wnętrzem.

Zobacz również: