Jak dobrać ledy do kuchni?
Dobierając ledy do kuchni należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, o których nieco szerzej opowiemy w dalszej czeski wpisu. Warto dodać, że odpowiednio wybrane oświetlenie pozwoli przykładowo wyodrębnić każdą z funkcjonalnych stref kuchni.
Najpopularniejsze oprawy świetlne w kuchni to oczywiście taśmy oraz oświetlenie punktowe tzw. spoty led. Coraz częściej sięgamy również do rozwiązań z liniowym oświetleniem. Dlaczego są one tak pożądane? Tego typu oprawy są bardzo funkcjonalne w roboczej strefie, jaką jest kuchnia. Pozwalają doświetlić pomieszczenie kompleksowo, nie pozostawiając zacienionych i niedoświetlonych miejsc. Dodatkowo, ich minimalistyczna forma sprawdza się, gdy istnieje ryzyko oddziaływania rożnych czynników podczas gotowania, pieczenia.
Blat roboczy – istotna strefa kuchni z punktu doświetlenia
Ledy pełnią zarówno rolę funkcyjną, jak i nierzadko dekoracyjną. Najczęściej montujemy je pod szafkami, aby doświetlić przestrzeń roboczą. W przypadku oświetlenia blatu warto postawić na mocniejsze ledy z większymi rozmiarowo diodami oraz o barwie temperaturowej chłodnej. Dlaczego? Bowiem potrzeba w tym miejscu dużo jasnego światła, wzrok musi być skupiony, a realność barw doskonale odwzorowana. Oświetlenie led nie będzie nas razić czy ślepić, bowiem celowo światło podszafkowe skierowane jest w dół, doświetlając wyłącznie roboczy obszar.
Ile zastosować lumenów na m2 w kuchni?
Lumen to jednostka miary określająca ilość światła emitowanego przez jego źródło. Im lumenów jest więcej tym źródło światła świeci jaśniej. Lumeny przekładają się także na wydajność, czyli energooszczędność źródła światła – podzielone przez moc w Watach obrazują ergonomiczność produktu (im wyższy wynik tym lepiej - mniejszy pobór energii ).
W kuchni generalnie potrzeba nam dużo światła. Zaleca się, żeby ilość lumenów przypadających na 1 m2 wynosiła około 200-400 i dodatkowo samego blatu kuchennego około 500-700.
Jaka moc taśmy led jest wskazana do kuchni?
Dobierając odpowiednią moc paska ledowego do kuchni, warto wiedzieć jaka jest jej zależność, wobec zastosowania - przykładowo ledy o mocy:
• 6w/1m – sprawdzą się, jako oświetlenie dekoracyjne;
• 8,4/1m – to najbardziej uniwersalne oświetlenie led do kuchni podszafkowe oraz dedykowane sufitom podwieszanym;
• 12W/1m – przeznaczone do miejsc, gdzie światła ma być bardzo dużo;
• 18W/1m – dają bardzo dużo światła, stąd często wykorzystywane są w kuchni jako oświetlenie główne.
Jaką barwę temperaturową światła białego dobrać?
W tym temacie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Barwę światła dobiera się bowiem do wystroju wnętrza, zastosowanej kolorystyki, własnych preferencji i charakteru wnętrza. W tradycyjnych kuchniach sprawdzi się barwa ciepła, a w kuchniach o nowoczesnym designie – barwa chłodna. Warto wiedzieć, czym różnią się dostępne barwy światła led:
• Barwa ciepła – działa relaksacyjnie, odpręża; doskonała do drewnianych mebli, klasycznych form, do ceglanych akcentów w kuchni;
• Barwa neutralna – najbardziej zbliżona do naturalnego światła dziennego, bardzo uniwersalna i polecana;
• Barwa chłodna – bardzo jasna, o niebieskawym zabarwieniu, idealna do oświetlenia powierzchni roboczych.
O czym jeszcze warto pamiętać, dobierając ledy do kuchni?
Ważna jest klasa ochrony IP. Im wyższa, tym większa odporność na oddziaływanie wody, wilgoci, pary a także pyłów, zanieczyszczeń i innych ciał stałych. Warto zadbać o odpowiednią klasę IP w oświetleniu ledowym, bo jest to gwarancją długiej żywotności w eksploatowaniu.
Zobacz również: