Co zrobić jak ledy nie działają?
Na początku warto podkreślić, ze awaryjność ledów, jako technologii oświetlenia jest wyjątkowo niska. Może jednak zdarzyć się, że w wyniku oddziaływania różnych czynników może dojść do tego, ze ledy nie działają.
Czy ledy mogą się przepalić?
Tak, może dojść do takiej sytuacji, ale wówczas należy szukać przyczyny zarówno po stronie samych ledów, ale także połączeń, instalacji i samego otoczenia. Rzadko zdarza się sytuacja, że wszystkie diody umieszczone na taśmie przestaną działać. Najczęściej przepaleniu ulega jedna z diod na taśmie.
Dlaczego ledy przestały działać? Zasilacz jako główna przyczyna problemu
Bardzo duże znaczenie dla całej instalacji led ma odpowiedni wybór zasilacza. Uszkodzony zasilacz oznacza, ze diody nie będą świecić na całej długości taśmy. Pamiętajmy, ze ledy są bardzo wrażliwe na przecięcia, zakłócenia oraz zwarcia – dlatego dobrej jakości zasilacz do ledów jest koniecznością. Jest to gwarancja bezpiecznego użytkowania ledów i ich długiej żywotności. Zapobiega przepaleniu się ledów. Zasilacz do ledów każdorazowo dobieramy zgodnie z napięciem taśmy - 12 V lub 24V, a także z potrzebną mocą – z uwagi na same ledy, sterowniki, ściemniacze itp. wraz z uwzględnieniem 20% mocy jako zapasu.
Co zrobić, jak ledy nie działają? Sprawdź połączenie zasilacza z taśmą led
Nierzadko zdarza się, ze przyczyną nie świecenia się ledów jest nieprawidłowe połączenie z zasilaczem. Zasadą jest, że plus zasilacza musi być podłączony do plusa taśmy i analogicznie z minusami. Każda taśma led dla ułatwienia montażu, przy płytkach miedzianych do lutowania i niedaleko miejsc cięcia taśmy ma oznaczenia „+” oraz „-”.
Błędy montażowe przyczyną nie działania taśmy led
Problem może leżeć w poprowadzeniu samej instalacji, np.: przewody mogą mieć zbyt mały przekrój, połączenia mogą być zbyt długie, nieprawidłowo przeprowadzone zostało lutowanie odcinków taśmy led itp.
Co oznacza, ze połączenia są zbyt długie? Chodzi tu o szeregową metodę łączenia ledów. W takiej technice z zasilacza wychodzi jeden przewód, a kolejne odcinki taśmy łączone są między sobą, tworząc tym samym ciąg. Zbyt długie połączenie szeregowe powoduje, że diody na końcu instalacji świecą słabiej, niż te na początku. Warto zastosować wówczas większą ilość zasilaczy, czy też obustronne zasilanie taśmy led.
Nieprawidłowe odprowadzenie ciepła – uszkodzenie ledów spowodowane ich przegrzaniem
Tego typu awaria pojawia się, jeśli nie zadbaliśmy o odpowiednią radiację emitowanego ciepła. Dzieje się tak, gdy ledy są przyklejone do podłoża, które nie przewodzi ciepła, np.: do drewna, szkła czy cynku. W takim przypadku warto zastosować aluminiowe podkłady, czy dedykowane dla ledów profile aluminiowe. Zapobiega to przegrzaniu się i tym samym przepaleniu led.
Uszkodzenia spowodowane przez wilgoć
Pamiętajmy, aby w miejscach narażonych na ryzyko odziaływania wody czy wilgoci należy wybierać wyłącznie taśmy z wyższą klasą IP – ochrony. Wówczas nie ryzykujemy, że z uwagi na kontakt z wilgocią doszło do uszkodzenia ledów.
Jaka jest żywotność ledów?
Diody led dobrej jakości świecą bardzo długo, bo przez kilkadziesiąt tysięcy godzin. W zależności od producenta jest to przedział ok. 10 000 do nawet 100 000 godzin nieprzerwanego świecenia.
Poznaj także praktyczne porady: