Taśma led z pilotem – doskonały sposób na nowoczesne podkreślenie wnętrza oraz komfort i wygoda w użytkowaniu

Taśma led z pilotem to światło sterowane zgodnie z naszymi preferencjami, upodobaniem i nastrojem. Wszyscy doświadczeni projektanci wiedzą, iż empirycznie udowodnione jest, że światło wpływa na stan emocjonalny człowieka i odgrywa kluczową rolę w aranżacji i dekorowaniu wnętrz. Listwa led na pilota to coraz bardziej popularny i jakże prosty w montażu sposób na nieinwazyjną metamorfozę wszystkich pomieszczeń: od sypialni począwszy, przez przedpokój, salon, łazienkę, kuchnię, na garderobie i szafach wnękowych kończąc.

Czym cechuje się taśma/listwa LED z pilotem? Jak to działa?

Pasek led z pilotem to sterowane światło za pomocą dwóch urządzeń: nadajnik i odbiornik. Takie paski ledowe sterowane pilotem oznaczone są zwykle symbolem RGB, RGBW lub RGBCCT, co oznacza 3, 4 lub 5 podstawowych barw zastosowane na pasku czy listwie led. Legenda tego oznaczenia jest następująca:

R – red, G – green, B – blue oraz ewentualnie W – white. „Zmieszanie” tych barw pozwala na otrzymanie efektu całej palety, skali barw, którymi sterowanie dokonuje się poprzez nadajnik – pilot. Listwa RGB/RGBW zawiera mikroskopijne diody we wskazanych barwach zawarte w jednej większej umiejscowionej na pasku czy listwie. Do tego wspomniany sterownik LED, czyli urządzenie nadawcze i odbiorcze i w efekcie otrzymujemy taśmę ledową z pilotem, która pozwala czarować nam światłem.

Gra świateł – jakie ledy sterowane pilotem warto wybrać?

Listwy led z pilotem to najczęściej diody typu 5025, 5050, 3528, 2835 lub w razie potrzeby najjaśniejsze diody na rynku o oznaczeniu 5630.

Paski/listwy led z pilotem zbudowane są właśnie w oparciu o powyższe diody, które mają przykładowo następujące parametry:

- SMD 3528:

chip składa się z jednej diody świecącej,

wymiar chipa: 3,5 x 2,8 mm,

moc: 0,08 W / chip,

strumień światła: 1-4 lm/ szt.,

- SMD 5050:

składa się z trzech żetonów świecących,

wymiar chipa: 5,0 x 5,0 mm,

moc: 0,24 W/ chip,

strumień światła: 16-20 lm/ szt.,

Warto zainwestować w dobre jakościowo diody, które odznaczać się będą: wysokim poziomem bezpieczeństwa, nowoczesną technologią – idealnym odprowadzaniem ciepła, nie nagrzewaniem się, wytrzymałością, jednolitą siłą świecenia niezależnie od upływu czasu użytkowania i znaczną jasnością.

Ekologiczny charakter oświetlenia LED również jest atrakcyjny. Taśmy led z pilotem to nowoczesny i inteligentny gadżet, jednocześnie wydajny i oszczędny dla budżetu domowego. Taśmy led na pilot to również ekologia i bezpieczeństwo, bez udziału substancji, takich jak rtęć czy ołów. Lampy LED nie emitują szkodliwego promieniowania, nie wymagają chłodzenia czy montażu dodatkowych taśm radiacyjnych.

Przykładem markowych taśm led na pilot są te z zamontowanymi diodami sprawdzonej marki Epistar, które cechują powyższe parametry.

Ich dużą zaleta jest zastosowany podwójny podkład PCB, który zabezpiecza diody i oporniki na nim umiejscowione i jest gwarantem bezpieczeństwa. To także trwałość na poziomie ok. 50.000 do 100.000 godzin nieprzerwanego i nieblaknącego świecenia.

Do wyboru mamy taśmy led z pilotem – w podziale na gęstość ledów – np. 150 led na 5 metrów czy 300 led na 5 metrów, a także ledy specjalne – wodoszczelne do wymagających powierzchni użytkowych (np. łazienka).

Sprawdź również: taśmy led z zasilaczem, taśma led z czujnikiem ruchu, zasilacze led, profile led