Oświetlenie szynowe 3-fazowe – czym się charakteryzuje i gdzie znajduje zastosowanie?

Oświetlenie szynowe trzyfazowe to rodzaj oświetlenia, które sprawdzi się przede wszystkim w dużych przestrzeniach, także tych bardzo złożonych pod kątem kubatury, kształtu itp. W tego typu pomieszczeniach często występuje kłopot z odpowiednim doświetleniem całej przestrzeni. Jest to zwłaszcza istotne, jeśliniektóre części pomieszczenia wymagają szczególnie wyraźnego doświetlenia. Z tegoż względu oświetlenie szynowe 3 fazowe znajduje zastosowanie głównie w przestrzeniach komercyjnych, jak np.: gabinety kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy, galerie itp. Nierzadko jednak pojawia się także w nowoczesnych aranżacjach domów prywatnych i mieszkań.

Oświetlenie szynowe 3-fazowe daje duże możliwości aranżacyjne, bowiem możemy łączyć je dowolnie modułowo i dzięki temu tworzyć unikatowe i zindywidualizowane oświetlenie sufitowe. Jest to specjalna szyna montowana na płaskiej powierzchni sufitowej, do której kolejno możemy wsuwać kompatybilne lampy, jak.: reflektory czy spoty. Dodatkowo oświetlenie szynowe trzyfazowe to jeszcze więcej opcji zarządzania światłem. W tym przypadku mamy trzy obwody elektryczne, do których możemy podpiąć lampy, aby mogły działać odrębnie i niezależnie od siebie. Takie rozwiązanie w postaci oświetlenia szynowego trzyfazowego pozwala na kompleksowe rozświetlenie, np. salonu połączonego z jadalnią i częścią kuchenną, gdzie pierwsza faza to ogólne oświetlenie pomieszczenia, druga faza to oświetlenie przestrzeni roboczej kuchennej a trzecia to np. oświetlenie nad jadalnianym stołem.

Czym różni się oświetlenie szynowe trzyfazowe od jednofazowego?

Oświetlenie szynowe trzyfazowe to wspomniane 3 obwody elektryczne. Instalacja trójfazowa to rozwiązanie elektryczne na miarę współczesnych i nowoczesnych gospodarstw. Stosowane przede wszystkim w przypadku gospodarstw o dużym zapotrzebowaniu elektrycznym i korzystających z wielu sprzętów.

Instalacja jednofazowa pozwala na wpięcie do niego wszystkich lamp. Tym samym osiągamy efekt włączaniasię i wyłączenia światła jednocześnie, które cechują te same parametry świetlne.

W przypadku oświetlenia szynowego trzyfazowego możemy dowolnie zarządzać poszczególnymi trzema obwodami. Każda z zamontowanych lamp w szynie będzie podpięta do jednej z faz. Pozwoli to włączać, wyłączać, ściemniać i rozjaśniać światło odrębnie dla każdej fazy.

Coraz modniejsze oświetlenie szynowe ledowe – w czym tkwi jego fenomen?

Oświetlenie ledowe szynowe 3-fazowe staje się coraz to popularniejsze, nawet w domach i mieszkaniach prywatnych. Jest doskonałą alternatywą dla rozwiązań halogenowych. System szynowy oferuje bardzo bogaty wybór lamp, które dedykowane są do szyn. Dostępne są w bardzo nowoczesnej i minimalistycznej stylistyce, czyli np. w kolorze bieli i czerni. Dużą zaletą jest również ich wysoki poziom energooszczędności, nieuwalniania ciepła oraz żywotności ledowych rozwiązań.

Czy oświetlenie szynowe jednofazowe będzie droższe w eksploatacji niż trzyfazowe?

Może nasunąć nam się takie pytanie w zakresie oszczędności z trójfazowym systemem. Pamiętajmy wówczas, że różnica w zakresie wysokości rachunków za energię elektryczną jest nieznaczącaw stosunku do układu jednofazowego.

Zobacz również: