Przewody do taśm led – nieodzowny element budowania instalacji oświetleniowej

Przewody do łączenia taśm led umożliwiają ich zasilenie, a także połączenie ich różnych segmentów w całość. Wykorzystuje się je zarówno do budowania oświetlenia wewnątrz jak i na zewnątrz. Przewody do led dzielą się w zależności od specyfikacji konkretnych taśm led. Należy więc sprawdzić kompatybilność parametrów, tak aby nie było żadnych zakłóceń podczas użytkowania led.

Warto dobrać przewód led odpowiedni dla mocy naszego źródła światła i prądu przez nie pobranego. Polecamy skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów doboru przekroju przewodów (na podstawie danych jak: napięcie zasilania led, prąd płynący w obwodzie, długość przewodów) bądź z wiedzy doświadczonego instalatora.

W kalkulatorze internetowym przewodów do taśm LED należy więc sprecyzować napięcie zasilania LED, długość przewodów oraz natężenie i moc prądu. Zostanie w oparciu o to wyliczone, jaki najcieńszy przewód (w milimetrach) sprawdzi się w danej konstrukcji. Kalkulator obliczy również spadek napięcia.

Należy też wybrać produkt wysokiej jakości, który będzie nam służył latami. Czysta miedź 100% zapewnia nie tylko łatwość instalacji ale przede wszystkim gwarantuje wieloletnią sprawność.

Jakie rodzaje kabli do led wyróżniamy?

Stosujemy w praktyce następujący ich podział:

• Przewód dwużyłowy 2×0,35 SMYP – do taśm LED SMD 2835, 3528, 5050 i 5630

• Przewód czterożyłowy 4×0,35 TLWY – do taśmy LED RGB

• Przewód czterożyłowy 4×0,5 TLWY – do długich odcinków taśm LED RGB

• Przewód pięciożyłowy 5×0,45 TLWY – do taśmy LED RGBW (RGB z barwą białą)

• Przewody do taśm LED doziemne/zewnętrzne — idealne do instalacji zewnętrznych

Istotne porady w zakresie projektowania obwodów z użyciem przewodów led

Instalacje LED z taśmami LED należy projektować w taki sposób, aby rozpraszać obwody i ograniczać prądy oraz długości przewodów. Minimalizuje to generowanie zakłóceń w przypadku dużych prądów i długich przewodów. Rozpraszanie obwodów na kilka mniejszych, stosowanie jak najkrótszych połączeń oraz bardzo dokładny dobór przekroju przewodów – to najważniejsze aspekty. Bardzo istotne jest także unikanie tworzenia z taśm lub przewodów pętli indukcyjnych.

Zobacz również inne produkty: