Żarówki gwint G9

Żarówki G9 charakteryzują się sztyftowym trzonkiem i niewielkimi rozmiarami. Dzięki temu znalazły swoje zastosowanie w oprawach zabudowanych, to właśnie w nich są najczęściej wykorzystywane. Przystosowane są do pracy jedynie pod napięciem sieciowym 230 V. Ponadto żarówki z gwintem G9 wyróżniają się rozstawem drucików w kształcie tzw. „uszek”. W oferowanych przez nas żarówkach zastosowano technologię LED. To oznacza, że maksymalnie ograniczono ilość pobieranego prądu. Żarówki G9 LED zapewniają długą żywotność, nawet do 50 000 godzin oraz wysoki poziom sprawności. Są też bezpieczne w użytkowaniu przy bliskim położeniu powierzchni wrażliwych na wysokie temperatury, ponieważ nie emitują ciepła. Ledowe żarówki z gwintem G9 świecić mogą światłem o barwie zimnej, ciepłej i dziennej. Ich wybór zależy m.in. od przeznaczenia pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane oraz od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Żarówki z gwintem G9 – zalety

Przede wszystkim znalazły zastosowanie tam, gdzie niemożliwe jest wykorzystanie tradycyjnych żarówek. Umożliwiły bezproblemowe wykonanie opraw zabudowanych i jednocześnie zwiększyły możliwości aranżacji wnętrz efektownym światłem. Żarówki z gwintem G9 z technologią LED wyróżniają się energooszczędnością, która może osiągnąć poziom nawet 90%. Wspomniana niska temperatura działania ma wpływ na jeszcze szerszy zakres zastosowania. W żarówkach ledowych nie stosuje się żadnych szkodliwych substancji, również rtęci. Dzięki temu są one bezpieczne zarówno dla środowiska, jak też dla człowieka. Ich żywotność przekłada się na oszczędność budżetu domowego. Świecą kilkakrotnie dłużej niż tradycyjne żarówki, przez co wymieniamy je zdecydowanie rzadziej.

Żarówki G9 są też bardzo łatwe w montażu. Mają charakterystyczny wygląd, dlatego na pewno nie pomylisz ich z żadnymi innymi, o niepasującym systemie mocowania. Aby zamontować żarówkę, wystarczy wcisnąć ją w oprawę. Wszystko to dzięki jej sztyftowemu trzonkowi.

Jeżeli chodzi o wybór barwy światła, to zimną polecamy ją do pomieszczeń biurowych, ponieważ wzmaga ona koncentrację. Jest też niekiedy wybierana do łazienek i pomieszczeń sanitarnych. Dzienna jest najbardziej uniwersalna, dlatego doskonale sprawdza się w pomieszczeniach mieszkalnych, przede wszystkim w salonie, jadalni i kuchni. Ciepła barwa światła dedykowana jest do pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku, wykorzystaj ją więc w sypialni.

Polecamy sprawdzić również inne żarówki LED dostępne w naszej ofercie, np. żarówki G4!

Co to jest żarówka G9? Czym się charakteryzuje?

Żarówka G9 to po prostu rodzaj żarówki, który posiada gwint G9. Na rynku dostępna jest żarówka halogenowa g9 oraz bardziej nowoczesne i energooszczędne żarówki G9 ledowe. G9 to rodzaj gwintu halogenowego. Żarówka G9 led jest energooszczędna, ma szeroki kąt świecenia, daje białe ciepłe światło lub zimne. Dostępna jest więc żarówka o różnej barwie temperaturowej światła białego, np.: żarówka g9 3000k, żarówka g9 4000k, czy żarówka led g9 neutralna.

Bez wątpienia jest to żarówka energooszczędna G9. Cechuje ją małe zużycie energii nawet na maksymalnej mocy oraz dodatkowo wysoki współczynnik oddawania barw.

Dodatkowo żarówki G9 led mają niewielki rozmiar i niską moc znamionową, sprawdzają się w nowoczesnych oprawach i żyrandolach. Ten rodzaj źródła światła sprawdzi się np.: jako żarówka do kinkietu G9, z uwagi na swoje niewielkie gabaryty.

Najmocniejsze żarówki G9 LED to zazwyczaj modele o mocy 8W i strumieniu świetlnym, który może sięgać aż 780 lumenów.

Jak wygląda gwint G9?

Gwint G9 wyróżnia się spośród innych żarówek nóżkami w postaci pętli. Górna część żarówki G9 ma najczęściej kształt walca, a w dolnej (zwanej sztyftową) znajdują się wystające, cienkie nóżki, które montujemy na wcisk. Możemy go stosować w instalacjach o napięciu 230V. Tzw. nóżki-pętelki mają rozstaw 9 milimetrów.

Wielkość górnej części żarówki G9 może się różnić w zależności od producenta oraz rodzaju wybranej żarówki. Sam gwint G9 pozostaje jednak niewielki, zwłaszcza w zestawieniu z klasycznymi gwintami Edisona. Odpowiednikiem gwintu G9 o innych wymiarach jest gwint g4.

Jak montować żarówkę z trzonkiem G9? Czy jest to trudne?

Zarówno jej montowanie jak i wyjmowanie jest proste. Żarówka led g9 ma charakterystyczna budowę, której nie da się pomylić. Żarówkę G9 musimy delikatnie wcisnąć w oprawkę. Wcisk żarówki w oprawę jest prosty i szybki. Aby żarówka G9 led działała długo i bezawaryjnie, konieczne jest uniknięcie jego zatłuszczenia. Dlatego żarówkę z trzonkiem G9 musimy trzymać czystymi dłońmi.

Podczas montażu należy uważać tylko aby “nóżki zasilające” weszły prosto w gniazdo zasilające. Każde odchylenie od pionu może spowodować złamanie lub wykrzywienie gwintu przez to uszkodzenie samej żarówki i konieczność zakupu nowej.

Czy żarówki G9 są energooszczędne? Jakie są ich największe zalety?

Największy atut żarówek led G9 to niski pobór energii, co przekłada się na znaczące oszczędności. Żarówki G9 charakteryzuje także długa żywotność – mogą one pracować nawet do 50 000 godzin, przez co nie musimy ich wymieniać przez długi okres.

Podsumowując największe zalety żarówek G9 to:

• wysoka energooszczędność,

• długa żywotność;

• niewielki rozmiar;

• użycie ekologicznych, w pełni biodegradowalnych materiałów,

• odporność na skoki napięcia w sieci elektrycznej,

• intensywne i jednolite źródło światła.

Żarówka g9 40W – ile to lumenów? – czyli jak przełożyć moce żarówek led?

W tym zakresie przyda się poniższy, poglądowy przelicznik mocy w Watt klasycznej żarówki na Watt żarówki G9 led, a także przelicznik Watt led na ilość lumenów:

• żarówka o mocy 25 W to 2-3 W LED,

• żarówka o mocy 40 W to 4-5 W LED,

• żarówka o mocy 60 W to 6-7 W LED,

• żarówka o mocy 75 W to 8-10 W LED,

• żarówka o mocy 100 W to 11-15 W LED,

• żarówka o mocy 150 W to 15-25 W LED.

• żarówka 25 W (2-3 W LED) to 249 lm.,

• żarówka 40 W (4-5 W LED) to 470 lm.,

• żarówka 60 W (6-7 W LED) to 806 lm.,

• żarówka 75 W (8-10 W LED) to 1055 lm.,

• żarówka 100 W (11-15 W LED) to 1521 lm.,

• żarówka 150 W (15-25 W LED) to 2452 lm.

Zobacz również inne żarówki ledowe: