Taśma LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu – inteligentne oświetlenie w naszym domu

Taśma ledowa z czujnikiem ruchu to zwyczajowo uruchamianie światła w dwóch trybach do wyboru: stale lub automatycznie, czyli po wykryciu ruchu. Sensor ruchu pozwala na precyzyjne i szybkie działanie światła, gdy w otoczeniu wykryty zostanie ruch. Zasięg ruchu zależy od wybranego zestawu - taśma ledowa + czujnik ruchu i naszych preferencji oraz miejsca zastosowania. Promień może wynosić 1 metr, ale również nawet i 5 metrów.

Taśma led na czujnik ruchu to jedna z dwóch technologii:

- czujnik mikrofalowy – emituje i odbiera fale elektromagnetyczne; detektor odnotowuje, gdy w zasięgu fal pojawia się obiekt, wedle schematu uaktywnia się światło ledowe;

- czujnik ruchu IR – szerokokątne wykrywanie obiektu ruchu; czujnik fal podczerwonych, detektor wykrywa zmianę w zakresie temperatury i wedle schematu uruchamia diody ledowe na pasku.

Jak podłączyć czujnik ruchu do taśmy LED? Czy to skomplikowane?

Wbrew pozorom proces ten nie jest skomplikowany. W zestawie z czujnikiem ruchu i zmierzchu każdorazowo znajdziemy instrukcję montażu, schemat podłączenia czujnika, dołączony przez producenta. Jeśli jednak nie czujemy się technicznie na siłach, zawsze można skorzystać z profesjonalnych usług montażowych.

W kilku zdaniach: Czujnik należy wpiąć pomiędzy zasilanie (gniazdko, kabel 230V) a zasilacz LED w przypadku czujników na 230V lub między zasilacz LED, a źródło światła(taśmę LED) w przypadku czujnika 12V. Ważna zasada: czujnik nie może być zasłonięty, musi mieć czyste pole do odbioru zmian zachodzących w otoczeniu oraz należy wpierw sprawdzić czujkę pod kątem maksymalnego obciążenia. Nie można z całą pewnością podłączyć do czujnika światła o mocy, która przekracza dany poziom maksymalny. Przed rozpoczęciem prac montażowych należy bezwzględnie odłączyć zasilanie dla bezpieczeństwa, następnie rozłączyć instalację w miejscu, gdzie ma występować czujka. Postępujemy zgodnie z instrukcją iw sposób oznaczony na konektorze. Przymocowujemy obudowę czujnika ruchu i następnie łączymy przewody z czujnikiem zgodnie z dołączonym schematem:

1. Zasilanie 230V – przewód fazowy L (brązowy) i przewód neutralny N (niebieski)

2. Zasilanie 12V – przewód dodatni + (czerwony) i przewód ujemny – (czarny)

Taśma ledowa z czujnikiem ruchu zastosowanie i przykładowe parametry

Taśma led na czujnik ruchu może mieć wspomniane szerokie zastosowanie. Czujnik ruchu sprawdza się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. Taśma ledowa z czujnikiem ruchu doskonale sprawdza się chociażby w sypialni. Można ją wówczas zamontować pod sypialnianym łóżkiem, aby rozświetlała delikatnie i subtelnie podłogę po przebudzeniu, bez rozbudzania pozostałych domowników.

Taśma ledowa z czujnikiem ruchu sprawdzi się również w przestrzeni garderoby czy szafy, a także w przedpokoju, czy na schodach w domu, czy przestrzeni klatki schodowej.

Przykładowe parametry techniczne taśmy ledowej z czujnikiem ruchu dla zastosowania np: łóżko, garderoba, szafa:

Taśma 1metr

Napięcie 12VDC

Moc max 6W

Typ diody LED 3528 lub 2835

Barwa światła dla przykładu: Biała ciepła

Kąt rozproszenia wiązki światła 120

Stopień ochronności IP20

Szerokość taśmy: 8mm

Klasa energetyczna A

Zużycie energii kWh/1000h 3kWh/1000h

Strumień świetlny 260 lm

CRI - współczynnik oddawani barw ≥80

Poznaj nasze: Taśmy led z zasilaczemTaśma led RGB, Taśmy LED 5 metrów, Taśma LED 10 m