Jakie zastosowanie mają sterowniki do oświetlenia taśm RGB i RGBW?

Sterowniki do taśm ledowych znajdują zastosowanie zarówno w użytku profesjonalnym, jak i komercyjnym, ponieważ pozwalają na łatwą obsługę wspomnianego oświetlenia. W ten sposób możliwa jest zmiana barwy światła, ale także ich natężenia w przypadku taśm RGB (z kolorami na bazie czerwieni, zieleni i niebieskiego), jak i RGBW (w których stosuje się kolory czerwony, zielony, niebieski i biały). Dzięki temu można z łatwością dopasować je do osobistych preferencji oraz atmosfery, jaką chcemy uzyskać we wnętrzu. Takie rozwiązanie rewelacyjnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu, ale także wtedy, gdy organizujemy imprezę, czy prowadzimy gamingowe streamy, z czego chętnie korzysta wielu youtuberów.

Sterowniki RGBW i RGB można stosować do oświetlenia ledowego, do którego zasilania wykorzystuje się prąd pod napięciem 12/24V. Sprawdzają się nie tylko w odniesieniu to taśm LED, ale także wielu modułów oraz zewnętrznych lamp ogrodowych pod zasileniem 12V.

Jak podłącza się i obsługuje sterowniki do taśm RGB oraz RGBW?

Sterowniki RGB oraz RGBW cenione są przez użytkowników ze względu na bardzo prosty sposób ich obsługi. Warto mieć na uwadze, że różnią się one w zależności od modelu, dlatego podczas zakupu należy na tę kwestię uwzględnić. Istnieją bowiem do wyboru bezprzewodowe piloty działające na zasadzie fal radiowych, ale także sterowniki ścienne, do wyboru są także urządzenia obsługiwane dzięki bezprzewodowej sieci Wi-Fi, na przykład z perspektywy smartfona. Jednak aby taki system mógł funkcjonować, konieczny jest wybór oświetlenia z oznaczeniem RGB albo RGBW, gdyż są one kompatybilne ze wspomnianymi sterownikami. W obu systemach możliwe jest uzyskanie wielu odcieni barw światła i ich natężenia, ponadto można całość połączyć z systemem audio i uzyskać efekt mrugania w rytm pojawiających się dźwięków.

Po wyborze źródła światła wraz z zasilaczem konieczne jest zastosowanie sterownika LED RGB bądź RGBW umieszczonego pomiędzy zasilaczem a źródłem światła (na przykład taśmą LED), zachowując jednocześnie 10-procentowy zapas mocy. Odbiornik lub kontroler podłączamy do zasilania, zazwyczaj za pomocą wejścia DC w dedykowane wejście, a następnie łączymy sterownik z czterema przewodami taśmy LED. Oznaczone są one trzema kolorami, z kolei ostatni to przewód zasilający oznaczony białym lub czarnym kolorem. Należy tutaj zachować ściśle określoną kolejność podłączania. Do gniazda R wkłada się przewód w kolorze czerwonym, do gniazda G przewód zielony, a do gniazda B przewód niebieski, z kolei przewód zasilający umieszcza się w gnieździe z symbolem „+”. Po podłączeniu do źródła zasilania, cała instalacja powinna działać prawidłowo.

Wybierz wysokiej klasy sterowniki do taśm LED RGB i RGBW

Internetowy sklep Ledovo oferuje szeroki wybór sterowników do taśm RGBW oraz RGB. Polecamy między innymi inteligentnego pilota do wszystkich taśm MULTILED 5W1 8STREF w czarnym kolorze do obsługi oświetlenia w systemie radiowym. Jest to model kompatybilny z oświetleniem zarówno RGB, jak i RGBW, który pozwala na zmianę barwy i natężenia kolorów, ma także funkcję ściemniania i wyboru temperatury barwy światła, co można wykorzystać zarówno w pojedynczej, jak i we wszystkich strefach jednocześnie. Jest on w stanie działać na odległość 30 metrów dzięki sieci 2,4 GHz. Polecamy także model LED LEDLINE VARIANTE RGBW WI-FI, który nadaje się do obsługi za pomocą smartfona dzięki aplikacji mobilnej SmartLife. Wspomniany sterownik jest kompatybilny ze światłem LED RGB oraz RGBW.

Zobacz również inne produkty: