Lampy najazdowe jako skuteczna forma doświetlenia podjazdów, chodników, alejek

Lampy najazdowe zwane często są oświetleniem dogruntowym, którego celem jest rozświetlenie powierzchni po której się przemieszczamy. Ich główne zadanie to użytkowa funkcja dla zapewnienia komfortu przemieszczania się po zmroku, zapewnienia bezpieczeństwa dla ruchu pieszego i pojazdów. Można określić je jako lampy nawigacyjne – wyznaczające drogę i wskazujące główne punkty otoczenia. Dodatkowo oświetlenie najazdowe pełni rolę dekoracyjną, podkreślając walory alejek, chodników, mostów czy trawników.

Jak instaluje się lampy najazdowe?

Lampy te należy podłączyć do osobnego obwodu domowej czy komercyjnej instalacji elektrycznej. Cała instalacja świetlna dogruntowa powinna zostać zabezpieczona wyłącznikiem różnicowo-prądowym (przeciwporażeniowym) i nadmiarowo-prądowym, czyli dobranym odpowiednio do mocy obciążenia. Lampy dogruntowe powinny być rozmieszczone równomiernie, w określonych odstępach, na całej linii danej drogi. Warto doposażyć oświetlenie najazdowe w czujniki ruchu, co zwiększy ekonomiczność tego rozwiązania.

Istotne wskazówki przy układaniu kabli pod oświetlenie najazdowe

Przy zasilaniu sieciowym 230 V należy dla oświetlenia najazdowego zastosować kabel o odporności napięciowej izolacji do 1 kV (symbol YKY) i przekroju żyły - 2,5 mm². Kable prowadzimy stosunkowo nie zbyt blisko drzew, wzdłuż fundamentów i w odległości mniejszej niż 80 cm od rur wodociągowych. Kable powinny biegnąć w linii prostej, w razie konieczności omijamy przeszkody układając kabel pod kątem prostym, a nie łukiem. Przewody układa się w wykopie o głębokości 70 cm, a 30 cm nad nim umieszcza się niebieską taśmę ostrzegawczą. Do zasilania pojedynczego obwodu wystarcza kabel trójżyłowy, ale gdy zdecydujemy się na kabel z pięcioma żyłami umożliwi to nam niezależne sterowanie trzema obwodami.

Co powinno wyróżniać lampy najazdowe LED? Czym powinny się charakteryzować?

Bardzo dobrej jakości lampy najazdowe muszą mieć solidną konstrukcję i być wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne. Obowiązkowo powinna to być stal nierdzewna wysokiej jakości i szkło hartowane. Muszą być zabezpieczone przed zarysowaniami, pęknięciami, innymi uszkodzeniami i korozją. Bardzo istotny jest maksymalny nacisk, np. nawet do 2 ton ciężkości.

Kolejny czynnik to klasa hermetyczności IP dla oświetlenia najazdowego. Lampy najazdowe powinny mieć jak najwyższą klasę szczelności na wodę i wilgoć (minimum IP67), bowiem montowane są w płytkach brukowych, a czasem nawet bezpośrednio w gruncie. Oprawy najazdowe ledowe to także znacząca energooszczędność produktu, co jest niezmiernie istotne dla budżetu użytkownika.

Lampy najazdowe i ich szerokie zastosowanie. Rodzaje lamp najazdowych

Lampy najazdowe znajdują szerokie zastosowanie, zarówno na posesjach prywatnych, jak i w miejscach użyteczności publicznej. Wykorzystywane są przede wszystkim: w garażach, na podjazdach do garażu, przy bramach wjazdowych, przy drzwiach wejściowych, na parkingach, w parkach, na ganku, na trawie w ogrodzie itp.

Oprawy najazdowe różnią się między sobą także designem. Mogą być kwadratowe czy okrągłe, z grubymi lub cienkimi ramkami, dodatkowo o różnej kolorystyce: czarne, białe, srebrne, miedziane, złote i o różnym stopniu rozproszenia światła.

Sprawdź także: