Oświetlenie szynowe to wiele oryginalnych możliwości aranżacyjnych

Oświetlenie szynowe jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, zarówno w przestrzeniach przemysłowych, jak i w warunkach domowych. Poza walorami wynikającymi z samej konstrukcji rozwiązania szynowego, oświetlenie te ma także inną zaletę. Mianowicie nawet w sytuacji, gdy wyprowadzony jest tylko jeden obwód, można dzięki szynom użyć wielu lamp, co może pomóc doświetlić także duże przestrzenie, lub wyeksponować różne części pomieszczenia.

Rozwiązanie jakim jest oświetlenie szynowe pozwala na stworzenie różnych wariantów i kombinacji w zakresie rozmieszczenia oświetlenia na suficie. Możemy wedle indywidualnych potrzeb zbudować własne oświetlenie, bardzo unikatowe, bazując na szynach i kompatybilnych lampach, np.: reflektorach czy spotach.

Dodatkowym atutem jest możliwość rozbudowy pierwotnego projektu o kolejne szyny czy wsuwane w nie lampy

Systemy szynowe oświetlenia w domu to także doskonały sposób na podkreślenie nowoczesności wnętrza. Oświetlenie szynowe ledowe charakteryzuje się prostą konstrukcją, minimalistyczną stylistyką. Polecamy zwłaszcza oświetlenie szynowe białe czy czarne, które podkreślą modernistyczną aranżację i nowoczesność. Oświetlenie szynowe ledowe jest również chętnie komponowane z wnętrzami industrialnymi czy wysokimi loftami.

  • Oświetlenie szynowe w salonie
  • Oświetlenie szynowe w kuchni

Pomieszczenia komercyjne i duże znaczenie oświetlenia szynowego

Dużą zaletą oświetlenia szynowego jest możliwość dowolnego przesuwania w szynie, co sprawia, że oświetlenie staje się mobilne, w ramach określonej szyny. W razie zwiększonej potrzeby możemy skupić większą wiązkę światła w konkretne miejsce. Oświetlenie szynowe pozwala również w idealny sposób doświetlić przestrzenie komercyjne, zwłaszcza biurowe, sklepowe, magazynowe czy elementy wystroju, jak np.: wystawy sklepowe, ekspozycje, dekoracje ścienne, jak obrazy itp.

Oświetlenie szynowe w pomieszczeniach biurowych

W przypadku pomieszczeń biurowych oświetlenie szynowe sprawdza się zawsze, gdy występuje open space - dzięki temu doskonale i równomiernie doświetla rzędy stanowisk biurkowych. Do tego systemy szynowe ledowe to znacząca oszczędność w kwestii energii elektrycznej, w porównaniu z rozwiązaniami np.: halogenowymi. Oświetlenie ledowe wciąż pozostaje najdoskonalszą formą oświetlenia, które cechuje duża żywotność, energooszczędność, jasność świecenia, brak efektu migotania, szybki czas osiągnięcia pełnej mocy świecenia, brak efektu dużej produkcji ciepła, czy możliwość wyboru koloru oraz barwy temperaturowej światła białego ( światło białe zimne, ciepłe czy neutralne).

Jak zamontować oświetlenie szynowe? Co warto wiedzieć?

Instalując oświetlenie szynowe, możesz wybrać m.in.:

- wysokonapięciowe szyny sufitowe, które dotyczą standardowego napięcia 230V.Nie ma w tym przypadku konieczności używania transformatora, a także bez obaw możemy zwiększać ilość lamp. Nie występuje ryzyko przeciążenia oświetlenia sufitowego;

- niskonapięciowe szyny sufitowe – w tym przypadku wymagany jest transformator, z uwagi na napięcie 12V. Musimy pamiętać o nieprzeciążeniu transformatora.

Jak zamontować:

- wykonanie projektu oświetlenia sufitowego; jego rozmieszczenie;

- sprawdzenie dostępności przyłączy sufitowych;

- wybór zasilania– środkowy czy końcowy;

- montaż szyn na równiej powierzchni; łączenie ich za pomocą łączników prostych i narożnikowych;

- mocowanie opraw w szynach.

Poza takimi akcesoriami jak: zasilacz, szyna, łączniki, narożniki oraz oprawy, potrzeba także dodatkowych akcesoriów: switche, piloty sterujące, zaślepki estetyczne, uchwyty itp.

Zobacz również: