Jakie lampy led do łazienki? Czym kierować się w ich doborze?

Wybór lamp ledowych do łazienki wymaga szczególnego przemyślenia, odpowiedniego rozlokowania. Jest to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, z brakiem lub z niewielkim dostępem do światła naturalnego. Dodatkowo łazienka to miejsce wielu czynności precyzyjnych i estetycznych jak np.: wykonywanie makijażu czy golenie. Oświetlenie w łazience spełnia więc kilka istotnych funkcji: praktyczną, zadaniową, dekoracyjną.

Oprócz głównego (górnego), które ma równomiernie doświetlać powierzchnie, warto zamontować dodatkowo światło boczne, czyli funkcyjne i światło dekoracyjne, które sprawi, że łazienka stanie się przytulna.

Oświetlenie w łazience, a co za tym idzie dobór odpowiednich opraw led należy podzielić na następujące strefy:

- oświetlenie górne, sufitowe;

- oświetlenie przy lustrze;

- oświetlenie wanny czy prysznicu,

- oświetlenie dekoracyjne.

Lampy sufitowe – czy żyrandol nadaje się do łazienki?

Oświetlenie sufitowe najlepiej spełnia swoje funkcje jeśli jest równomiernie rozłożone po powierzchni sufitu. Wówczas unikamy niedoświetlonych miejsc. W tej roli sprawdzi się zwłaszcza oświetlenie punktowe led, lub oświetlenie szynowe, które dodatkowo daje możliwość swobodnego przemieszczania reflektorków i ich ukierunkowania w razie potrzeby.

Jako lampy sufitowe sprawdzą się także ponadczasowe plafony. Obecnie występują w wielu prostych, acz eleganckich modelach, minimalistycznych i uniwersalnych.

Żyrandol w łazience z wielu względów nie jest dobrym wyborem i musi być dokładnie przeanalizowany. Nadaje się bardziej do dużych pokoi kąpielowych niż do tradycyjnych łazienek. Sufit z ozdobną lampą z olbrzymim kloszem zdecydowanie nie sprawdzi się na niewielkim metrażu, ponieważ „zabierze” cenną przestrzeń, a tym samym spotęguje efekt przytłoczenia i ograniczy swobodę ruchów. W lokum tego typu zamiast efektownych opraw świetlnych lepiej postawić na wspomniane już minimalistyczne plafony led, punkty ledowe, oświetlenie szynowe czy tez wszelkie natynkowe oprawy led.

Oświetlenie nad lustrem – jakie propozycje są najbardziej funkcjonalne?

Lustro to strategiczne miejsce w każdej łazience. Warto zadbać o odpowiednie lampy, by je właściwie oświetlać. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż ledowych lamp bocznych, czyli dwóch symetrycznych kinkietów. Dostępne są także kinkiety led w postaci długiego, liniowego punktu świetlnego, umieszczanego nad górną krawędzią lustra. Możemy również zainwestować w lustro z wmontowanym oświetleniem led.

W przypadku oświetlenia lustra ważne są:

- montaż tuż nad linią wzroku użytkownika;

- wysoki współczynnik oddawania barw CRI (powyżej 80);

- naturalna barwa światła – od 4000 do 5000K).

Oświetlenie prysznica i wanny – praktyczne porady

Najlepsze sposoby na ledowe oświetlenie wanny uzyskamy poprzez:

- kinkiety zlokalizowane na bocznej ścianie;

- podświetlenie taśmą led w dedykowanych profilach aluminiowych;

- taśmy led wpuszczane we wnęki czy nawet fugi płytek;

- lampy wiszące nad wanną;

- reflektorki led w podwieszanym suficie.

Najlepsze sposoby na oświetlenie led prysznica to:

- specjalne oczka led dedykowane pod prysznic z odpowiednia klasą szczelności IP;

- wodoodporne taśmy led;

- punkty świetlne na podłodze;

- podświetlane półki, wnęki.

Jaka moc lampy LED do łazienki?

Przyjmuje się, że dla osiągnięcia mocnego doświetlenia na 1 m2 należy zastosować około 500 lx. Niewielka łazienka o powierzchni 6 m2 to więc żarówki o szacunkowej mocy 150 W, wielkości 10 m2 – 250 W. nastrojowy klimat osiągniemy używając około 150 lx, co w przeliczeniu na m2 daje około 10 W mocy (np. 6m2 = 60 W, 12m2 = 120 W).

Jaka barwa światła LED do łazienki?

Z uwagi na brak naturalnego światła polecamy do łazienki barwę naturalną, lub ewentualnie ciepłą – w roli górnego i dekoracyjnego oświetlenia. Ciepła barwa na pewno nie jest wskazana w obszarze z lustrem. Jej żółta barwa nie sprzyja np.: robieniu make-up. W tym przypadku polecamy zdecydowanie naturalne światło. Zimne mogłoby być ok, ale zbyt chłodna barwa również przekłamuje koloryt skóry. Twarz wydaje się wówczas blada i pozbawiona wigoru. Najlepsze w tym kluczowym miejscu jest wspomniane na wstępnie światło neutralne (pomiędzy 4000 a 5000 K).

Podczas doboru oświetlenia lustra, warto też zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw, czyli CRI – minimum 80, najlepiej 90.

Podsumowując w kilku punktach kwestie barwy światła w łazience:

• Światło główne oraz dekoracyjne może mieć ciepłą lub nieco chłodniejszą barwę, pomiędzy 3500 a 4000 K.

• Oświetlenie przy lustrze powinno mieć neutralną temperaturę pomiędzy 4000 a 5000 K.

• Wskaźnik oddawania barw (CRI) w przestrzeni nad lustrem powinien wynosić minimum 80%.

Czy do łazienki musi być specjalna lampa?

Otóż nie, ale musi spełniać najważniejsze, praktyczne i gwarantujące bezpieczeństwo wymaganie – posiadać odpowiednią klasę wodoszczelności IP, minimum IP44 w strefach narażonych na kontakt z wodą oraz nawet IP 68 w strefie wanny i prysznica.

IP44 – Oprawy o takim stopniu szczelności są już bardziej szczelne – nie uszkodzą jej ciała stałe o wielkości ponad 1mm oraz są chronione przed kroplami spadającymi pod dowolnym kątem z każdej strony (taka lampa może być ochlapana wodą w łazience lub wystawiona na deszcz)

IP54 –lampy nie uszkodzą krople wody padające z dowolnego kąta, a także nie wniknie do niej pył w ilościach niezakłócających pracy urządzenia

IP65 – ochrona jest już bardzo wysoka – lampa jest całkowicie szczelna dla pyłu oraz strumienia wody z dowolnego kierunku

IP67 – oprócz całkowitej szczelności na pył, lampa chroniona jest też w przypadku jej zalania przy zanurzeniu na taką głębokość, aby dolna powierzchnia obudowy znajdowała się 1m pod powierzchnią wody, a górna nie mniej niż 0,15m w czasie 15 min

IP68 – lampa z tym oznaczeniem jest całkowicie odporna na wnikanie pyłu, a także nie zniszczy jej zalanie przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody ( 1m głębokości).

Jakie interesujące lampy do łazienki znajdziemy w ofercie Ledovo? Kilka najlepszych propozycji

W przypadku oświetlenia do łazienki warto wziąć pod uwagę następujące propozycje:

- plafony okrągłe led - ze zintegrowanym źródłem światła led lub wymiennym, idealnie nadają siędo montażu w łazience, zastosowanie Plafonu LED gwarantuje oszczędności w zużyciu energii. Zalety to:

  1. Bardzo mocny strumień świetlny przy małym poborze mocy,
  2. Dzięki zastosowaniu klosza z poliwęglanu światło rozprasza się równomiernie,
  3. Przyjemne światło o barwie zbliżonej do światła dziennego,
  4. Świeci swoją całą powierzchnią,
  5. Solidna i nowoczesna obudowa;

- Oświetlenie szynowe, modułowe led - lampa, którą można przesuwać po specjalnej szynie w przewodem 230V w środku. Daje to możliwość przeniesienia sufitowego źródła światła chwilowo w inne miejsce, ukierunkowania światła. Często jest punktem świetlnym inteligentnym. Dzięki zdalnemu sterowaniu może zmieniać natężenie światła, jego kolor oraz tryb pracy. Dodatkowo cechuje ją niski pobór energii;

- Oświetlenie punktowe natynkowe/podtynkowe –można dowolnie rozmieścić na powierzchni całego sufitu, minimalistyczne, odporne na trudne warunki łazienkowe, umiejscowione blisko sufitu, nie zabierają przestrzeni łazienki, energooszczędne

- taśmy led z dedykowanymi profilami aluminiowymi – doskonałe rozwiązanie dekoracyjne dla łazienek. Taśmy led występują w formie: mono. RGB, RGBW, RGBW CCT. Profile LED są formą wykończenia i zabezpieczenia taśm ledowych. W profilach umieszcza się taśmę, a następnie metodą „na klik” zamyka szczelnie poprzez transparentną lub mleczną szybkę. Wewnątrz taśma led nie jest narażona na wilgoć, wodę, zabrudzenia, kurz, pył itp.

Zobacz także: