Co zrobić jak ledy nie działają? Jakie są najczęstsze przyczyny awarii taśm ledowych?

Taśmy led, co do zasady, są w swej konstrukcji mało awaryjne – to zdecydowanie ich plus. Są też nieskomplikowane w samym montażu, co również sprawia, że chętnie po nie sięgamy. Nie oznacza to jednak, że nie mogą przytrafić się problemy i awarie związane z ledami. Warto więc poznać najczęstsze przesłanki tego, że ledy nie działają.

Niewłaściwy dobór zasilacza – bezpośrednia przyczyna, dlaczego ledy nie działają

Zasilacz w instalacji oświetleniowej - z taśmą led w roli głównej - jest niezmiernie ważny. Musimy go zawsze dobrać do rodzaju niskoprądowego zasilania taśmy: 1V czy 24 V oraz do potrzebnej nam mocy świecenia. Zasilacz nie może być zbyt słaby, bo wówczas diody nie będą świecić pełną mocą, a także nie może być za mocny, bowiem może dojść do ich spalenia się.

Dodatkowo ledy są bardzo wrażliwe na wszelkie wahania zasilania, jak przepięcia, zakłócenia i zwarcia. Należy zapobiec temu wybierając zasilacz dobrej jakości, znanego i sprawdzonego producenta. Nie warto pokusić się na tańsze wersje zasilacza, ale w kiepskiej jakości.

Jak sprawdzić działanie zasilacza do taśmy led?

Zasilacz do taśmy led podpięty w wejściu „input” do sieci 230V, powinien na wyjściu tzw. „output” posiadać stałe napięcie o mocy odpowiednio 12V lub 24V w zależności od jego rodzaju i samej taśmy. Warto zweryfikować to za pomocą miernika tzw. multimetru, czy faktycznie tak jest.

Nieprawidłowe podłączenie zasilacza – jako przyczyna tego, że nie działają ledy

Kolejną przyczyną niedziałających ledów może być błędne podpięcie zasilacza do taśmy led. Należy sprawdzić, czy aby na pewno „+” taśmy led jest podłączony do „+” zasilacza oraz czy „-” taśmy led jest podłączony z „-” zasilacza. Oznaczenie typu „+” i „-” znajduje się na taśmie led w miejscu cięcia, przy miedzianych punktach lutowniczych, najczęściej co 5-10 cm. Dodatkowo warto sprawdzić, czy przewód nie poluzował się gdzieś przy podłączeniu z zasilaczem, lub nie oparł się na izolacji i w ten sposób nie ma styku.

Co zrobić, jak ledy nie działają? Być może to kwestia ich przegrzania się

Warto mieć świadomość tego, że ledy nagrzewają się, choć zdecydowanie mniej, niż tradycyjne oświetlenie. Warto jednak zadbać o to, aby każdorazowo taśma led była przyklejona do odpowiedniej powierzchni, np.: aluminiowego płaskownika. Znakomitym rozwiązaniem są także dedykowane profile aluminiowe led. Aluminium działa jak radiator, odprowadzając skutecznie wyemitowane ciepło. Taka forma montażu sprawia, że przedłużamy żywotność działania ledów. Nie powinno się przyklejać ledów bezpośrednio do drewna, szkła czy tynku. Unikniemy wówczas ich przegrzania oraz ewentualnego przepalenia.

Oddziaływanie wody i wilgoci na taśmy led, jako przyczyna ich awarii

W miejscach gdzie występuje ryzyko zalania taśm ledowych, albo oddziaływania na nie wilgoci należy bezwzględnie użyć hermetycznych taśm led o podwyższonym poziomie wodoodporności, z klasą IP. Są to taśmy led w silikonowej powłoce. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do tego, ze ledy przestaną działać.

  • Jakie ledy kupić do domu?
  • Jak zamontować ledy na ścianie?

Zbyt długie połączenia szeregowe – jako przyczyna słabnącego działania ledów

Szeregowe połączenia taśm LED nie mogą być zbyt długie. Diody znajdujące się na końcu instalacji będą świeciły wówczas znacznie słabiej, niż te znajdujące się na początku. Rozwiązaniem w takim wypadku może być obustronne zasilanie taśmy LED lub zastosowanie większej liczby zasilaczy.

Sprawdź także:

  • Na co można przykleić ledy?
  • Które diody lepsze 2835 czy 5050?
  • Jak podłączyć ledy pod włącznik światła?
  • Jak ukryć ledy w suficie?
  • Dlaczego ledy migają na czerwono?
  • Dlaczego Taśma LED sama się włącza?
  • Jak łączenie taśmy LED pod kątem 90?