Ledy do głośników, czyli jak sprawić, aby oświetlenie reagowało na dźwięk?
Dla fanów słuchania muzyki, ledy do głośników to wyśmienite rozwiązanie, które wzmocni efekt odtwarzania muzyki. Dzięki ledom do głośników możemy stworzyć prawdziwą iluminację świetlną, która wprawi nas w odpowiedni nastrój, a także dekoracyjnie rozświetli wnętrze.
Ledy do głośników to nieskomplikowane rozwiązanie, które sprawi, że oświetlenie będzie reagować na muzykę w zakresie rytmu, tonów i głośności. Można kolokwialnie powiedzieć, że oświetlenie będzie wówczas niejako „tańczyć” w rytm muzyki.
Co jest nam potrzebne, aby stworzyć oświetlenie reagujące na graną muzykę w głośnikach?
Aby ledy do głośników współpracowały ze sprzętem muzycznym należy dysponować odpowiednim, niezbędnym sterownikiem muzycznym LED.
Czym jest sterownik muzyczny dla potrzeb led do głośników?
Jest to niewielkie urządzenie, które podłączamy pomiędzy oświetleniem a źródłem zasilania. Sterownik muzyczny dla led do głośników może mieć:
- wejście typu Mini Jack, które umożliwia podpięcie do niego wyjścia dźwięku;
- wbudowany mikrofon, który automatycznie wykrywa dźwięk i dopasowuje oświetlenie do grającej muzyki.
Sterowniki to urządzenia reagujące na muzykę, a nawet na głos i instrumenty muzyczne. Zazwyczaj mają kilka trybów czułości działania – więc można ustawiać czy i jak reaguje na dźwięki wysokie albo niskie. Dodatkowo sterownik muzyczny do głośników to także tradycyjne zarządzanie ledami, czyli zmianą kolorów, jasności, szybkości efektów świetlnych itp.
Jakie ledy do głośników wybrać?
Najlepszym rozwiązaniem są taśmy led RGB np.: z diodami 5050 ze sterownikiem muzycznym oraz z pilotem i kompatybilnym zasilaczem w komplecie. Takie zestawy są kompletne i pozwolą nam sprawnie dokonać ich montażu i cieszyć się z walorów led muzycznych praktycznie od razu.
Na rynku dostępne są także ciekawe rozwiązania jak neonowe tuby ledowe ze sterownikiem muzycznym. Tuby te są sztywne w swej konstrukcji i mają odpowiednie mocowania. Mogą – podobnie jak taśmy led – pracować jako podświetlenie reagujące na dźwięk albo jako podświetlenie tradycyjnie zmieniające barwy w sposób płynny.
Gdzie znajdują zastosowanie ledy do głośników?
Oświetlenie ledowe reagujące na dźwięk możemy wykorzystać m.in.:
• w podświetleniu głośników i sprzętu muzycznego;
• w oświetleniu wnętrza pojazdu oraz podwozia;
• w oświetlaniu zabudowy meblowej, np. pod lub nad szafami (światło będzie migać w rytm słuchanej w domu muzyki)
• przy reklamie ( np. targi albo reklama na samochodzie, podświetlenie szyldów, banerów itp.)
• w oświetleniu sklepów, witryn i punktów sprzedażowych;
• w podświetleniu dekoracyjnym w dyskotekach i na imprezach.
Zobacz także: