Dlaczego ledy słabo świecą? Gdzie szukać przyczyny takiego stanu rzeczy?
Ledy to oświetlenie, po które chętnie sięgamy z uwagi na energooszczędność, jasność świecenia, wiele możliwości aranżacyjnych. Taśmy led stanowią jedne z częściej wybieranych pozycji oświetleniowych, bowiem są nieskomplikowana w montażu, a możliwości ich zastosowania jest wiele. Czasem może zdarzyć się, że nie możemy cieszyć się w pełni zainstalowanym oświetleniem, bowiem ledy słabo świecą. Jeśli jasność świecenia ledów jest niezadawalająca, należy bezwzględnie znaleźć przyczynę, a może być ich kilka.
Niewłaściwie dobrana moc świecenia ledów względem ich przeznaczenia, jako jedna z przyczyn, że ledy słabo świecą
Pamiętajmy, że ledy mogą pełnić różne funkcje oświetleniowe. Ich przeznaczenie w dużej mierze determinuje, jaką moc świecenia (wyrażoną w lumenach) powinniśmy wybrać. Dla przykładu taśmy led mogą mieć: średnią moc świetlną, wysoką, bądź bardzo wysoką moc świetlną. Dla zadań dekoracyjnych sprawdzi się średnia moc ledów (np.: podwieszany sufit), ale już do oświetlenia np.: blatu roboczego w kuchni przydadzą się ledy o wysokiej mocy. Wówczas unikniemy sytuacji, że ledy świecą zbyt słabo i nie sprawdzają się w swojej funkcji.
Zasilacz, jako strategiczny element budowania instalacji oświetleniowej led
Przesłanką tego, że ledy świecą słabo może być także kwestia typowo techniczna. Duże znaczenie ma w tym zakresie sam zasilacz do ledów – czy jest właściwie dobrany i czy jego jakość jest odpowiednio wysoka? Zasilacz led zawsze dobieramy zgodnie z napięciem taśmy, czyli 12 V lub 24 V. Drugą ważną sprawą jest dobór odpowiedniej jego mocy względem długości zasilanego paska led oraz zastosowanego sterownika. Zawsze należy pozostawić dodatkowo zapas około 20% mocy. Zbyt słaba moc zasilacza może spowodować, że ledy otrzymują za mało mocy i tym samym świecą słabo.
Nieprawidłowa instalacja ledów – kolejna przyczyna, dlaczego ledy mogą świecić słabo?
Błędy montażowe to także częsty problem, który sprawia, że instalacja nie świeci tak jak oczekujemy. Przede wszystkim chodzi o jakość lutowania (w miejscach płytek miedzianych), właściwe cięcie taśmy led (tylko i wyłącznie we wskazanych miejscach), a także o miejsca połączenia pomiędzy taśmą a zasilaczem.
Jak sprawdzić, czy taśma led działa? Czy dobrze ją połączyliśmy?
Jeśli wyeliminowaliśmy niesprawność samego zasilacza, należy w drugiej kolejności zweryfikować, czy „+” taśmy led jest połączone z „+” zasilacza oraz „-” taśmy led połączony z „-” zasilacza. Nieprawidłowe dopasowanie będzie przyczyną awaryjnego działania ledów.
Szeregowe połączenia taśm led – zbyt długie odcinki przyczyną słabnięcia w świeceniu
Nierzadko taśmy led łączy się metodą szeregową, tak aby stworzyć długi ciąg świetlny. Napięcie jednak nie będzie wówczas takie samo na całej długości i ledy znajdujące się najdalej w instalacji mogą świecić słabiej. Rozwiązaniem może być umieszczenie zasilania pomiędzy łączonymi odcinkami taśmy (tzw. zasilanie obustronne taśmy led).
Kontakt z wilgocią przyczyną słabnięcia świecenia ledów
Pamiętać należy, że w miejscach w których występuje ryzyko kontaktu z wodą i wilgocią należy zastosować specjalne taśmy wodoodporne, z podwyższoną klasą ochrony IP (w silikonowej powłoce). Zastosowanie standardowych taśm w takich miejscach może spowodować, że diody będą coraz słabiej świecić.
Postaw na jakość ledowych taśm – ważna przesłanka rzutująca na jakość świecenia
Od samej jakości taśm led zależy ich moc świecenia oraz osiągi led. Warto wybierać ledy wysokiej jakości, sprawdzonych producentów. Jest to w wielu przypadkach gwarancja długiej żywotności ledów i ich bezawaryjności w świeceniu (np.: brak słabnięcia wraz z czasem eksploatacji czy brak efektu wyraźnego migotania). Cena nie zawsze powinna być wyznacznikiem do zakupu.
Zobacz również: