Czy taśma led się nagrzewa? Jak to wygląda w praktyce?

Taśma led nagrzewa się, ale jednocześnie należy zauważyć, że w zdecydowanie mniejszym stopniu, niż tradycyjne oświetlenie, czy też oświetlenie halogenowe. Jedną z zalet technologii led jest właśnie fakt dużo mniejszego nagrzewania się, a tym samym powstawania zdecydowanie mniejszych strat cieplnych - jak to ma miejsce przy klasycznym oświetleniu.

  • Czym lutować taśmę LED?
  • Jak podłączyć taśmę LED?

Co ma bezpośredni wpływ na nagrzewanie się taśmy led?

Taśmy led nagrzewają się w różnym stopniu. Zależy to od jakości samej taśmy led. Im wyższa jakość taśmy i zastosowanych w niej diod oraz podkładu PCB, tym temperatura pracy taśmy led jest niższa. Na rynku dostępne są również markowe taśmy led, które posiadają podwójny lub gruby podkład PCB (z zawartością miedzi), na którym usytuowane są diody, pełniący funkcję doskonałego radiatora – znakomicie odprowadza ciepło emitowane z taśmy.

  • Dlaczego Taśma LED sama się włącza?
  • Jak łączenie taśmy LED pod kątem 90?

Co jest skutkiem nadmiernego przegrzewania się taśmy led?

Jeśli pokusimy się na tańsze taśmy led, o nieznanej lub kiepskiej jakości, to efektem tego wyboru może być obniżona żywotność taśmy led. Taśmy led pracujące w wyższej temperaturze – co ma miejsce przy słabej jakości taśmach led – szybciej wypalają się, szybciej słabną i emitują mniej światła.

  • Czy taśmę LED można ciąć w dowolnym miejscu?
  • Ile światła daje taśma LED?

Czy taśma led się nagrzewa? Jakie zasady warto znać i przestrzegać w tym zakresie?

Na rynku dostępne są taśmy wodoodporne, o podwyższonej szczelności, które pokryte są, a wręcz „zalane” silikonem. Jest to żelowa powłoka, która sprawia, że taśmy w jej wnętrzu nie są chłodzone obiegiem powietrza. W związku z tym grzeją się szybciej. Zaleca się, aby tego typu taśmy led stosować wyłącznie tam, gdzie pojawia się ryzyko wysokiej wilgotności. Nie stosować ich w nadmiarze, tam gdzie nie jest to konieczne.

  • Jak dobrać taśmę LED?
  • Jak podłączyć taśmę LED?

Kolejną kwestią jest montaż taśmy led bezpośrednio na płycie meblowej, np.: z użyciem taśmy dwustronnej klejącej. Warto w tym przypadku mieć świadomość, że drewno nie odprowadza ciepła, co za tym idzie nie jest dobrym radiatorem dla taśmy led. Podobnie jest w przypadku montażu taśmy led wprost na powierzchnię szklaną, na szybę. Tu także brak odprowadzenia wyemitowanego ciepła.

Jakie jest najlepsze rozwiązanie na nagrzewanie się taśm led? Na co powinniśmy się zdecydować?

Rekomenduje się wykorzystanie specjalnych, dedykowanych profili aluminiowych do taśm ledowych. Są to specjalne korytka z osłonką transparentną lub mleczną, w których umieszczamy taśmy. Profil aluminiowy to doskonały radiator, który odprowadza ciepło wytworzone w diodzie. Dzięki profilom aluminiowym wydłużamy sprawność i żywotność naszej taśmy led. Dodatkowo profile aluminiowe to wyższa estetyka wykończenia oświetlenia, oraz wiele możliwości aranżacyjnych.

Sprawdź również: