Dlaczego ledy migają na czerwono? Jaka może być przyczyna zakłóceń i migotania ledów?
Technologia ledowa niesie ze sobą wiele korzyści, w stosunku do klasycznego oświetlania. Chętnie po nią sięgamy, z uwagi chociażby na znaczącą energooszczędność i brak wysokich strat cieplnych. W toku użytkowania ledów może pojawić się sytuacja, gdy ledy zaczynają widocznie migotać. Co może być tego przyczyną?
Diody led i ich wrażliwość na zakłócenia w przepływie prądu
Często pojawia się pytanie: Czy diody migają i czy jest to stan prawidłowy? Otóż ledy migoczą, gdy zmienia się ich moc świetlna. Co do zasady, każde źródło światła zasilane z sieci migocze, choć zazwyczaj jest to niewidoczne. Spowodowane jest to tym, że zasilanie sieciowe to prąd przemienny o częstotliwości 50 herców. Co to oznacza? Prąd zasilający nasze ledy zmienia się 50 razy na sekundę. W przypadku ledów, które działają bez opóźnień i błyskawicznie – gdy zasilanie ustaje, moc świetlna też ustaje. Jeśli więc dioda led jest podłączona wprost do zasilania sieciowego to teoretycznie włącza się i wyłącza 50 razy na sekundę. Taki efekt migotania nie występuje przy klasycznych żarówkach, ale tylko dlatego, że ciepło żarnika (powodujące przy tym duże straty cieplne) utrzymuje stale świecenie, nawet w chwilach przerw i migotania.
Jak rozwiązana została kwestia migotania ledów? Jak zaradzić efektowi migotania led?
Oświetlenie ledowe nie jest obecnie bezpośrednio podłączane do zasilania z sieci. Używany jest odpowiedni zasilacz led, dzięki zastosowaniu którego led zasilane są prądem stałym DC, a nie prądem zmiennym AC. W ten sposób zminimalizowano migotanie diod led.
Przyczyną migotania ledów może być tym samym nieprawidłowo dobrany zasilacz do mocy ledów, np.: zbyt słaby zasilacz, który powoduje, że za mała moc dociera do ledów. Ustalając moc zasilacza każdorazowo bierzemy pod uwagę moc taśmy, sterowników, pozostawiając dodatkowo około 20% rezerwy zapasowej. Wybierajmy również, do naszej instalacji oświetleniowej, zasilacze oraz inne komponenty wysokiej jakości, sprawdzonych producentów.
Inne możliwe przyczyny migotania ledów
Poza pierwszą omówioną przyczyną, czyli zbyt słabą mocą zasilacza, migotanie ledów może również być spowodowane luźnym okablowaniem i innymi słabymi połączeniami. Niska jakość montażu led oraz zwłaszcza lutowania złączy i przewodów przyłączeniowych może być tego powodem. Niezwykle ważny jest niezawodny kontakt elektryczny w miejscach łączenia taśm LED ze sobą i z przewodami zasilającymi. Nieprawidłowy kontakt prowadzi do przegrzania, krótkotrwałego spadku napięcia, a tym samym do migotania ledów.
Dodatkowo, jeśli w pobliżu instalacji oświetleniowej mamy zainstalowane jakieś urządzenia elektroniczne, to ciepło z nich emitowane może spowodować przegrzanie się diod led, a w wyniku tego również spowodować efekt migotania ledów.
Sprawdź także:
- Jakie ledy kupić do domu?
- Jak zamontować ledy na ścianie?
- Na co można przykleić ledy?
- Które diody lepsze 2835 czy 5050?
- Jak podłączyć ledy pod włącznik światła?
- Jak ukryć ledy w suficie?
- Co zrobić, jak ledy nie działają?