Jak rozmieścić oświetlenie schodowe led i dlaczego warto w nie inwestować?

Oświetlenie schodowe led to kwestia nie tylko estetyki, ale także komfortu przemieszczania się i bezpieczeństwa. Strefa schodowa to ważny ciąg komunikacyjny każdego domu i musi zostać odpowiednio doświetlony, zwłaszcza po zmroku. Pamiętajmy również, że przeważnie strefa schodowa i obszar klatki schodowej ma znikomy dostęp do światła dziennego, niewiele jest tam powierzchni okiennych, stąd jeszcze ważniejsze jest wykonanie projektu oświetlenia schodowego.

Oświetlenie schodowe led warto zaplanować na etapie budowy domu czy generalnego remontu. Wówczas mamy największe pole możliwego działania, możemy swobodnie zadecydować o rozmieszczeniu lamp, wyborze ich lokalizacji. Możemy odpowiednio dobrać oprawy świetlne - najlepiej ledowe z uwagi na ich energooszczędność, rozmieścić puszki, przygotować wpusty pod montaż oświetlenia, a także wywiercić wszystkie niezbędne otwory. Dobrze wiemy, że jest to praca wymagająca, wiążąca się z hałasem oraz kurzem. Oprawy schodowe - w zależności od modelu - montujemy na jeden z trzech sposobów: do puszki Ø60, do puszki Ø50 lub naklejamy na ścianę. Większość produktów montujemy jednak do tradycyjnej puszki Ø60.

Jak prawidłowo rozmieścić oświetlenie schodowe ledowe?

Najważniejszą zasadą rozmieszczenia oświetlenia schodowego jest jego równomierne rozłożenie i na odpowiedniej wysokości. Oprawy schodowe umieszczone zbyt nisko lub zbyt wysoko wpływają niekorzystnie na komfort użytkownika. Mogą one wówczas oślepiać osoby poruszające się, wywoływać efekt oślepienia. Zbyt mała liczba opraw schodowych może z kolei powodować niedoświetlenie schodów, ciemne zakamarki. Nie wolno również przesadzić z ilością opraw schodowych.

Czy oprawy schodowe powinny znajdować się nad każdym schodkiem?

Ta zasada przyjęła się do praktyki, aczkolwiek nie jest ona prawidłowa. Nie musimy oświetlać każdego stopnia schodów, tym bardziej, że ich większa liczba generuje dodatkowe koszty zużycia energii eklektycznej.

Jakie jest więc prawidłowe rozmieszczenie oświetlenia schodowego led?

Co do zasady przyjmuje się, że wpusty powinny być rozmieszczone co 2-3 schodki. Nie wolno zapomnieć o tym, aby zawsze pierwszy i ostatni stopień schodów został oświetlony.

Jaka jest prawidłowa wysokość rozmieszczenia opraw schodowych?

Jeśli chodzi o wysokość to najlepiej gdy oprawy schodowe led znajdują się na wysokości 15 do 20 centymetrów nad schodkiem. Wówczas światło ledowe idealnie opada na schody, w sposób łagodny acz wystarczający. W sytuacji, gdy oprawy świetlne są umieszczone na wysokości wzroku użytkownika to powinny posiadać odpowiednią przesłonę, zabezpieczającą przed olśnieniem. Popularnym rozwiązaniem jest także rozmieszczenie oświetlenia schodowego na ścianie z boku schodów, dzięki lampom punktowym led typu spot. Proponujemy również wykorzystanie taśmy led w odpowiednich dedykowanych profilach aluminiowych, umieszczanych we frezach schodów. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne i nowoczesne.

Zobacz także: