Ledy do basenu, czyli nowoczesne oświetlenie basenu. Dlaczego warto postawić na świetlną iluminację w basenie?

Oświetlenie led do basenu to najnowocześniejsza z możliwych technologii oświetleniowych i do tego bardzo atrakcyjna wizualnie. Oświetlenie led do basenu daje wiele możliwości aranżacyjnych i dekoracyjnych. Cechą charakterystyczną ledów do basenu jest ich specjalna konstrukcja i bardzo trwałe materiały wykonania. Charakterystyczna jest budowa lamp do basenów, która minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia, przedostania się wody do wnętrza, a także zapewnia pełną efektywność ich działania. Zazwyczaj są to lampy basenowe z wysokiej jakości plastiku i dobrej jakości stali nierdzewnej.

Ledy do basenu to subtelne i przyjemne światło dla niecki basenowej i otoczenia, które jest bezpieczne dla kąpieli nawet po zmroku, nie męczy i nie razi oczu pływającego. Wręcz przeciwnie światło do basenu ledowe jest komfortowe w użytkowaniu, a przy tym niezawodne.

Dodatkowo oświetlenie basenowe daje fantastyczny efekt estetyczny i wizualny. Można dobrać odpowiednią wielkość strumienia światła, kolor światła, barwę temperaturową oraz samą oprawę ledową i sposób jej montażu. Można również za pomocą dedykowanych modulatorów operować barwą światła w zależności od preferencji, tworząc różne odmienne klimaty przestrzeni. Dla przykładu możemy mieć do wyboru: kolor czerwony, zielony, niebieski, biały zimny 6000K, biały ciepły 3000K oraz zmienny RGB i RGBW.

Co warto wiedzieć o ledach do basenu? Jakie mają właściwości?

Oświetlenie do basenu to energooszczędne lampy, których montaż zazwyczaj nie wymaga dużego nakładu pracy. Są bardzo praktyczne, rozjaśniając powierzchnie wody, ale także jej otoczenie. Światło jest delikatne, ale i odpowiednio rozproszone. W przypadku ledów basenowych najważniejszy jest stopień szczelności oraz odporność na użytkowanie w środowisku wodnym, na działanie agresywnej chemii basenowej czy wody solankowej. Posiadana norma szczelności jest najczęściej na wysokim poziomie IP68. Oświetlenie basenowe najczęściej mocowane jest do ścian basenu za pomocą dodatkowych akcesoriów czy magnesów, przyssawek.

Sposoby montażu oświetlenia basenowego

Konstrukcje ledowe basenowe mogą przybierać postać m.in.:

- lamp basenowych montowanych do ścianki murowanej basenu;

- lamp basenowych montowanych do ścian z tworzyw i metalu;

- lampy basenowe z montażem powierzchniowym;

- neony led podwodne;

- taśmy led do basenu itp.

Szacunkowe założenia co do ilości potrzebnych do montażu ledów do basenu?

Przyjmuje się, że ilość montowanych źródeł światła basenowego zależy od wielkości basenu i pożądanej mocy strumienia światła. Zakłada się, że optymalne oświetlenie w basenie to jedna lampa basenowa na każde 25 -35 metrów kwadratowych powierzchni wody. Istotną kwestią jest także dopasowanie odpowiedniego transformatora do oświetlenia. Dodatkowe, specjalistyczne akcesoria do oświetlenia basenów to także: zasilacze wodoodporne, transformatory, mostki WiFi, odbiorniki radiowe, odbiorniki bluetooth, sterowniki, piloty itp.

Zobacz także: