Jaki kolor LED do nauki?
Niejednokrotnie każdy z rodziców zastanawiał się, jak sprawić, aby miejsce nauki naszej pociechy było jak najbardziej optymalne – również ze względów oświetleniowych. Zastanawiamy się, przy jakim świetle najlepiej się uczyć? Na pewno w pierwszej kolejności warto zadbać o to, aby miejsce nauki było jak najbliżej światła dziennego, dlatego biurka naszych pociech ustawiamy najbliżej okna. Biurko powinno być ułożone przodem do okna lub też bokiem. W drugiej kolejności musimy dobrać oświetlenie lamp. Warto postawić na technologie led, która jest wysoce energooszczędna, ale również daje bardzo jasne, bezpieczne i komfortowe światło do nauki.
Czy od ledów psuje się wzrok? Czy są bezpieczne dla nauki naszych dzieci?
Oczywiście, że tak. Ledy są najzdrowsze dla oczu naszych dzieci. Oświetlenie led jest w pełni bezpieczne i rekomendowane dla oczu naszych pociech. Wykonane zgodnie z normami, które gwarantują, że wzrok jest chroniony przed luminacją, czyli wysoką jaskrawością oraz przed nadmierną ekspozycją na światło niebieskie. Ledy nie emitują żadnych substancji czy promieni szkodliwych oraz nie emitują w nadmiarze ciepła. Są w pełni bezpieczne i ekologiczne.
Przy jakim świetle najlepiej się uczyć? Jakie ledy wybrać do nauki?
Do nauki potrzebujemy światła dziennego oraz światła, które pobudza do nauki oraz działania. Barwy ciepłe światła białego są w tym wypadku wykluczane, bowiem mogą spowodować senność dziecka i brak aktywności. Aby dziecko mogło się stosunkowo długo koncentrować na nauce i przy tym nie męczyć wzroku warto postawić na bardziej chłodną barwę światła led. Według producentów oświetlenia led, najlepszym światłem do nauki jest to o temperaturze barwowej w przedziale 6000 do 6500 kelwinów. Barwa naturalna to 4000 do 4500 kelwinów, więc to powyżej 6000 to już odcień chłodny.
Jaka jest optymalna jasność ledów do nauki?
Po pierwsze, warto pamiętać, że wybierając ledy nie kierujemy się wielkością podaną w watach. Wielu z nas ma jeszcze ten nawyk poszukiwania na opakowaniach oświetlenia ledowego właśnie takiej informacji. W przypadku technologii led ważna jest siła strumienia świetlnego wyrażona w lumenach (lm), a także wydajność świetlna, czyli ile lumenów otrzymujemy z 1 Watt pobranej energii elektrycznej (wskaźnik energooszczędności). Zasadą jest, że im więcej jest lumenów, tym strumień światła świeci mocniej.
Jaki strumień światła odpowiedni do nauki?
Wybierzmy ledy o mocy około 100 lumenów. Jest to mniej więcej dawna żarówka wolframowa o mocy 75 Watt.
Co jeszcze jest ważne przy wyborze oświetlenia led do nauki?
Kolejny parametr, który należy wziąć pod uwagę przy doborze ledów do nauki to wskaźnik oddawania barw – CRI, oscylujący w skali od 1 do 100. W przypadku strefy przeznaczonej do nauki jego optymalna wartość to około 80. Co to oznacza dla naszego wzroku? Wyższy poziom wskaźnika CRI to mniejsze przekłamanie barw, światło jest jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. W praktyce oznacza to, że zdjęcia, rysunki, obrazki w podręcznikach szkolnych będą rzeczywiście w tym świetle oddawały właściwy ich kolor.
Zobacz również: