Co zrobić gdy ledy migają?
Ledy to powszechnie wykorzystywana technologia oświetleniowa. Należy zaznaczyć, że najlepsza i najbardziej energooszczędna z dostępnych. Zastosowanie ledów jest obecnie bardzo szerokie oraz powszechne. Podczas ich użytkowania możemy jednak napotkać kilka typowych sytuacji, które mogą zakłócić nam korzystanie z ledów. Jedną z takich sytuacji jest mruganie ledów. Co zrobić, żeby ledy nie mrugały? Postaramy się odpowiedzieć po krótce na to pytanie.
Czy ledy migają? Jaka jest prawidłowość?
Na początek warto wiedzieć, że ledy mrugają, gdy zmienia się ich moc świetlna. Diody led reagują na zasilanie błyskawicznie, nie ma tu żadnych opóźnień, jak przy klasycznych żarówkach. Oznacza to - w praktyce - że jeśli zasilanie zanika to moc świetlna ledów całkowicie ustaje. Gdyby dioda led była podłączona wprost do zasilania sieciowego to jej mruganie byłoby bardzo intensywne. Dlaczego? W sieci mamy bowiem prąd zmienny AC o częstotliwości 50 herców. Konsekwencją prądu przemiennego jest zmiana prądu 50 razy na sekundę. Tak wrażliwie działały by wówczas także ledy. Problematyka ta została jednak rozwiązana poprzez zasilacze do ledów.
Jaki zasilacz do ledów wybrać, aby diody nie mrugały? Dlaczego zasilacz jest tak ważny przy ledach?
Zasilacz do ledów sprawia, że działają one przy zasilaniu prądem stałym DC, a nie wspomnianym zmiennym AC. Dzięki temu zasilacz ma kluczowe znaczenie w minimalizowaniu mrugania ledów. Zasilacze przekształcają prąd przemienny na prąd stały i obniżają tym samym napięcie. Każdorazowo, budując instalację led należy wybrać dobrej jakości zasilacz, sprawdzonego producenta, tak aby zapobiec wyraźnemu migotaniu świateł led. Nie warto kierować się wyłącznie kryterium cenowym.
O czym należy pamiętać wybierając zasilacz do ledów, tak aby zapobiec migotaniu diod?
Po pierwsze musimy pamiętać o mocy ledów. Aby wyliczyć moc całej naszej instalacji świetlnej należy przemnożyć moc znamionową ledów przez ilość do instalacji (np.: jak długa będzie taśma led). Do tak wyliczonej mocy należy dodać około 20% rezerwy. Przy wyliczaniu potrzebnej mocy zasilacza warto pamiętać także o sterownikach, czy ściemniaczach i ich wymaganiach. Zbyt słaby zasilacz powoduje, że do ledów dopływa niewystarczająca moc i zaczynają one mrugać. Drugą sprawą jest napięcie ledów: 12V czy 24V – to również rzutuje na odpowiedni wybór zasilacza. Wszystko to sprawia, że ledy nie będą mrugać i będziemy mogli cieszyć się iluminacją świetlną.
Inne przyczyny mrugania ledów - co można wówczas zrobić?
Jeśli wykluczyliśmy kwestię zasilacza, to przyczyną migoczących diod led mogą być także następujące przesłanki:
- niekompatybilność obwodów sterujących i zasilacza;
- luźne okablowanie i słabe połączenia, czyli błędy w instalacji oraz lutowaniu;
- sąsiedztwo urządzeń elektronicznych i tym samym nadmiernie emitowane z nich ciepło oraz przegrzewanie się sterowników led – w efekcie czego występuje przerywane migotanie.
Zobacz również: