Ledy migające w rytm muzyki – postaw na iluminację świetlną sterowaną sygnałem dźwiękowym

Ciekawym rozwiązaniem ledowym jest wielokolorowe oświetlenie led dekoracyjne, które dodatkowo dynamicznie zmienia kolory i tryb świecenia w zależności od muzyki. Można śmiało powiedzieć, że ledy migające w rytm muzyki to jak swoisty taniec światła do odbieranych sygnałów i tonów dźwiękowych. Stworzenie takiego systemu pozwoli uzyskać imponujący efekt, który zwłaszcza przypadnie do gustu miłośnikom muzyki. Również w miejscach słynących z muzyki, jak np.: kluby muzyczne, dyskoteki, kluby jazzowe itp. tego typu rozwiązanie będzie strzałem w dziesiątkę. Wzmocni muzyczny nastój, spotęguje odczuwanie bitów muzycznych oraz stworzy doskonałą dekorację przestrzeni. Dużym atutem ledów migających w rytm muzyki jest ich nieskomplikowany montaż, w oparciu o popularne taśmy ledowe RGB/RGBW.

Ledy migające w rytm muzyki – w co należy się zaopatrzyć? Sterownik muzyczny jako serce omawianej instalacji

Aby paski ledowe i zamontowane na nich diody reagowały na dźwięk należy zaopatrzyć się w tzw. sterownik muzyczny. Jest to specjalne urządzenie, które podobnie jak ściemniacze czy sterowniki led RGB montujemy na odcinku pomiędzy zasilaniem a źródłem światła. Pamiętajmy, że odpowiedni wybór sterownika muzycznego zależy od rodzaju taśmy (RGV czy RGBW). Każda z tych taśm wymaga bowiem innego sterownika. Dla stabilnego i mocnego napięcia potrzebny jest nam z kolei kompatybilny zasilacz. Przy ich doborze pamiętajmy, że zarówno zasilacz, sterownik, jak i sama taśma muszą być dedykowane do działania pod tym samym napięciem 12/24V – należy to obowiązkowo zweryfikować.

Na rynku znajdziemy także interesujące oferty gotowych zestawów do stworzenia ledowej iluminacji muzycznej. W skład nich wchodzi taśma led, dedykowany i kompatybilny sterownik muzyczny, komfortowy pilot do obsługi oraz odpowiedni zasilacz. Sterownik muzyczny poza swoją funkcją główną, można również wykorzystać do innych opcji jak np.: zmiana kolorów, natężenia świecenia, barwy temperaturowej, prędkości przepływu światła, dynamiki itp.

Jak sprawić, aby ledy migały w rytm muzyki? Jak połączyć ledy muzyczne ze źródłem dźwięku?

Jeśli jesteśmy już zdecydowani na takie rozwiązanie to pojawia się kluczowe pytanie: jak połączyć sterownik muzyczny ze źródłem dźwięku? Są na to dwa sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie dodatkowego gniazda AUX. Jest to gniazdo pozwalające na spięcie się ze źródłem dźwięku. Tego typu rozwiązanie to wyjątkowa czułość na sygnały dźwiękowe i ich najdrobniejsze zmiany. Problemem może być czasem dostępność gniazda AUX. Drugim rozwiązaniem są sterowniki muzyczne z wbudowanym mikrofonem. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim prostota w montażu. Mikrofon w takim zestawie ma za zadanie przechwytywanie dźwięku i dobranie programu działania ledów. Jest to rozwiązanie łatwiejsze, ale jego minusem jest mniejsza czułość w porównaniu ze wspomnianym AUX. Jednak pomimo tego jest to rozwiązanie obecnie najpopularniejsze.

Zobacz również: