Jak zamontować oświetlenie LED na schodach?

Oświetlenie LED na schodach jest kwestią zarówno bezpieczeństwa domowników i użytkowników w przemieszczaniu się po nich, jak i także kwestią estetyki i dekoracji tej przestrzeni. Nie ulega wątpliwości, że schody są newralgicznym miejscem w domu, w pracy czy w innym obiekcie i muszą być skutecznie doświetlone. To ważny łącznik pomiędzy piętrami i ciąg komunikacyjny. Oświetlenie ledowe doskonale sprawdzi się w tej przestrzeni, z uwagi na swoje właściwości. Po pierwsze jest energooszczędną technologią oświetlenia, po drugie odznacza się dużą żywotnością, a po trzecie daje jasne, jednolite, nie migoczące światło. Ledy na schodach to błyskawiczne włączenie się światła pełną mocą w ułamku sekundy od naciśnięcia włącznika, to także brak efektu migotania światła, światło o bardzo dobrym odzwierciedleniu naturalnych barw, odporne na mnogość kliknięć włącz/wyłącz, a także nie przegrzewające się. Oświetlenie LED na schodach daje też wiele dodatkowych opcji, jak np.: sterowanie natężeniem światła, możliwość podłączenia czujnika ruchu itp.

Jak zamontować oświetlenie LED na schodach – czyli w co należy się zaopatrzyć?

Montaż oświetlenia LED na schodach nie jest bardzo skomplikowany. Zależy on oczywiście od oprawy świetlnej, typu oświetlenia LED, które wybierzemy. Dość często stosowane są boczne oprawy ledowe na schodach, które montowane są na ścianie lub na albo pod schodami. To oświetlenie ma główny atut jakim jest nie nieduży stopień narażenia na uszkodzenia mechaniczne – w porównaniu z taśmami led.

Coraz chętniej jednak sięgamy po rozwiązanie z paskami LED i dedykowane dla nich profile aluminiowe. Najlepszą sytuacją jest zaprojektowanie oświetlenia ledowego na schody, jeszcze na etapie projektu i ich budowy. Wówczas możemy zaprojektować na stopniach schodowych specjalne frezy na profile do taśmy led. Wpuszczana we frez taśma led będzie estetycznie ukryta i jednocześnie zabezpieczona, a całość będzie wyglądać bardzo profesjonalnie. Jeśli jest to jednak niemożliwe - z różnych przyczyn - to możemy zdecydować się na montaż taśm i profili nawierzchniowo.

Taśmy LED na schodach – najpotrzebniejsze elementy

Należy zaopatrzyć się m.in. w :

• Sterowniki LED (sterownik oświetlenia schodów)

• Lampy LED

• Czujniki schodowe

• Taśmy LED

• Zasilacz LED

• Przewody i złączki

Krótki tutorial – jak skutecznie zamontować oświetlenie LED na schodach?

Jeśli już jesteśmy zaopatrzeni w niezbędne elementy należy kolejne taśmy LED łączyć ze sobą równolegle, tak aby uniknąć osłabienia napięcia oraz łatwiej było ukryć przewody wyprowadzone tylko z jednej strony. Taśmy led zaopatrzone są w samoprzylepny pasek, a więc wyjątkowo łatwo umiejscowić je w profilu (wkleić w profil). Profile aluminiowe z taśmą LED przykręcamy z użyciem wkrętów do schodów albo też instalujemy za pomocą kleju czy pianki montażowej. Pamiętajmy również o niezbędnych gniazdkach zasilających na górze i dole schodowego ciągu komunikacyjnego. Należy również uwzględnić w projekcie włączniki oświetlenia schodów – również zlokalizowane na dole i górze, tak aby włączać/wyłączać światło na każdym z pięter.

Zobacz również: