Jak podłączyć czujnik ruchu? Czym jest czujnik ruchu i jakie są jego główne zadania?
Za nim odpowiemy na nurtujące nas najczęściej pytanie: jak podłączyć czujnik ruchu? warto poznać ogólne zasady jego mechanizmu działania. Czujnik ruchu to inaczej sensor, którego zadaniem jest wykrywanie ruchu w obszarze swojej detekcji, co prowadzi do wywołania określonych skutków. Najczęściej czujniki ruchu połączone są z systemami oświetlenia, dzięki czemu optymalizują zużycie energii elektrycznej. Pozwalają na włączenie światła, tylko w razie rzeczywistej potrzeby – ruchu postaci w obszarze jego działania.
Gdzie najczęściej montowane są czujniki ruchu?
Czujniki ruchu oświetlenia zlokalizowane są w newralgicznych miejscach, zarówno wewnątrz domu jak i na zewnątrz, np.: wejście do domu, strefa schodowa korytarza, brama wejściowa i ogrodzenie, alejki ogrodowe, elewacja domu, taras, balkon, altana, podjazd i garaż oraz cały teren ogrodu.
Jak podłączyć czujnik ruchu? Na początek zależność od rodzaju czujnika ruchu
Zanim zabierzemy się za montaż czujnika ruchu należy wiedzieć jaki typ czujnika ruchu wybraliśmy. Zasada działania zależna jest bowiem od jego rodzaju. Wyróżniamy:
- czujnik ruchu mikrofalowy, tzw. aktywny czujnik ruchu. Urządzenia te działają na bazie emisji i odbiorze fal elektromagnetycznych. Czujnik ruchu wysyła wiązki fal, które odbijają się od elementów stałych pomieszczenia. Jeśli podczas takiej emisji fala natrafi na poruszający się obiekt to częstotliwość fali ulega zmianie. Jest to sygnał dla czujnika, żeby rozpocząć działanie, np.: uruchomić oświetlenie. Mikrofale są bardzo skuteczne, aczkolwiek z trudnością przenikają przez przeszkody typu np.: ścianki działowe.
- czujnik na podczerwień, tzw. pasywny czujnik ruchu. Urządzenia te działają na zasadzie wykrywania w obszarze detekcji zmiany temperatury. Pamiętajmy, że ciało ludzkie wytwarza ciepło, które wykrywane jest przez czujnik. Czujniki te są bardzo wrażliwe, działają nawet za ścianką czy drzwiami.
- dualne czujniki ruchu – korzystające zarówno z technologii promieniowania i mikrofalowego; pozwalają na optymalny dobór opcji zabezpieczenia obiektu, stosowane w miejscach o utrudnionych warunkach.
Jak podłączyć czujnik ruchu – schemat podstawowy
Czujnik ruchu każdorazowo należy montować po odłączeniu zasilania. Następnie bezwzględnie rozłączamy instalację w miejscu, w którym czujnik ma zostać podłączony i przystępujemy do instalacji. Najczęściej czujniki ruchu montowane są natynkowo. Obudowa czujnika jest zwykle po prostu przykręcana do ściany czy sufitu. Powinna być montowana na płaskiej, gładkiej i stabilnej powierzchni, zawsze z dala od kaloryferów i instalacji grzewczych. Unikamy również instalacji klimatyzacyjnych i innych silnikowych.
Kolejnym krokiem jest działanie zgodnie ze schematem z instrukcji obsługi czujnika oraz dołączonym rysunkiem technicznym. Przewody, które biegną od płytki elektroniki należy podłączyć do odpowiednich zacisków.
Jak podłączyć czujnik ruchu – schemat poniżej:
- detektor podłączamy do zasilania 230V w następujący sposób: brązowy przewód fazowy L oraz niebieski przewód neutralny N;
- detektor podłączamy do zasilania niskoprądowego 12V w następujący sposób: czerwony przewód dodatni i czarny przewód ujemny.
Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy?
W przypadku czujników ruchu do systemów oświetlenia należy podłączyć go również do żarówki. Podłączamy go wówczas pomiędzy źródłem zasilania a gniazdem żarówki – również zgodnie z instrukcją. Sposób jest niezależny czy będzie to lampa halogenowa, led czy tradycyjna.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze czujnika ruchu do oświetlenia?
Decydując się na konkretny czujnik ruchu warto przeanalizować:
- pobór prądu;
- napięcie zasilania;
- zakres tolerowanych temperatur;
- wysokość montażu;
- prędkość wykrywanego ruchu;
- kąt detekcji (najczęściej pomiędzy 140 a 240 stopni, choć dostępne są także czujniki ruchu o kącie 360 stopni).
Zobacz także: