Profil led montowany na zewnątrz – stwórz interesującą iluminację świetlną na balkonie czy tarasie

Jedną z form oświetlenia na zewnątrz jest profil led wraz z taśmą ledową. Jest to coraz częściej wybierana forma oświetlenia, bowiem łączy w sobie efekt dekoracyjny i praktyczny. Profil led montowany na zewnątrz wraz z taśmą potrafi subtelnie doświetlić otoczenie, podkreślić roślinność i fakturę ścian, stworzyć urokliwy klimat, ale także świecić na tyle wystarczająco by móc komfortowo korzystać z tarasu, balkonu po zapadnięciu zmroku. Strumień świetlny jest jednak odpowiednio delikatny, co nie zwabia nadmiaru nocnych owadów.

Profil led z taśmą to nowoczesny styl, prosta, minimalistyczna konstrukcja, ale dająca genialny efekt. Dzięki zastosowaniu różnych osłon profili, np.: mlecznej możemy uzyskać efekt rozświetlonej linii, bez punktowego podziału. Możemy również bawić się kolorystyką taśm led RGW, RGBW, a także nierzadko natężeniem światła czy barwą światła białego (ciepła, zimna, neutralna).

Jaka jest rola profili led montowanych na zewnątrz?

Przede wszystkim chodzi tu o ochronę samej taśmy led przed wszelkimi mechanicznymi uszkodzeniami. Możemy być pewni, że konstrukcja profili zewnętrznych led jest tak zbudowana, aby jako nie za wysoka nie ograniczała emitowanego przez taśmę led światła, ale równocześnie nie była za niska, aby bezproblemowo pomieścić i zamontować sterowniki profilowe oraz chronić taśmę. Profile led montowane na zewnątrz mogą mieć formę natynkową lub wpuszczaną w powierzchnię. Wszystko zależy od naszych potrzeb estetycznych i designerskiej wizji.

Co jest ważne w zakresie profili led montowanych na zewnątrz?

Profile led montowane na zewnątrz wykonane są z aluminium, czasem malowanego proszkowo. Do tego w zestawie jest przesłona LED. Profile led zewnętrzne pełnią także funkcję radiatora – doskonale odprowadzają ciepło diod ledowych. W ten sposób znacząco wydłużają żywotność taśm led.

Ważnym parametrem profili led na zewnątrz jest ich ochronna klasa IP. Im wyższa tym większa ochrona przed wodą, wilgocią, kurzem i pyłem.

Decydując się na konkretny profil led na zewnątrz kierujmy się jego typem oznaczonym literą i tym samym jego konstrukcją, rozmiarami, przeznaczeniem pod konkretne taśmy itp.

Gdzie najczęściej montowane są profile led zewnętrzne?

Najczęściej możemy je spotkać:

- wzdłuż ciągów komunikacyjnych;

- w strefie schodowej,

- pod meblami tarasowymi, w okolicach donic i roślinności;

- wzdłuż cokołu balkonu czy tarasu;

- pomiędzy fugami płytek podłogowych itp.

Sprawdź także: