Dlaczego taśma led zapala się z opóźnieniem? Jakie mogą być tego przyczyny?

Technologia oświetleniowa LED jest obecnie powszechnie stosowana. Sięgamy po nią chętnie, głównie z uwagi na wysoką energooszczędność, co w czasach kryzysu energetycznego jest niezmiernie ważne. Jednym z popularnych źródeł światła led są taśmy ledowe. Podczas ich eksploatacji możemy napotkać sytuację, kiedy ledy zapalają się z opóźnieniem. Mowa tu najczęściej o zaledwie około 1- 2 sekundowym opóźnieniu. Co może być tego przyczyną?

Zasilacz, jako istotny element całej instancji i główna przyczyna

Decydując się na ledowe oświetlenie należy dobrać właściwy zasilacz, wysokiej jakości, zgodny z parametrami źródła światła. Diody led są bardzo wrażliwe na parametry zasilania. Rekomendujemy wybór zasilacza elektrycznego zwanego impulsowym lub przetwornicą napięcia. Są to zasilacze wydajniejsze (bardziej energooszczędne), niż te oparte na transformatorze. Zasilacz może być przyczyną opóźnienia zapalania ledów.

Opóźnienia w podaniu napięcia na wyjściu w przypadku zasilaczy impulsowych

Zasilacze elektroniczne mogą mieć pewne opóźnienia. Co jest tego przyczyną? Chodzi głównie o czas niezbędny do uruchomienia układów elektronicznych oraz do ich diagnostyki. Rozruch obwodów i ich test to odpowiedni czas startu instalacji. Stąd zasilacze impulsowe mogą generować minimalne opóźnienia w załączeniu taśm led.

Właściwe parametry zasilacza mają znacznie

Również parametry zasilacza takie, jak napięcie i moc znamionowa mają wpływ na opóźnienie startu zasilacza i taśm led. Należy dodatkowo przeanalizować parametr szybkości reakcji zasilacza na zmiany (jak szybko reaguje na wyjściu po dostarczeniu impulsu na wejściu). Jeśli zależy nam na szybkim załączeniu taśmy led to należy wybrać szybkoreaktywny zasilacz, który bez zwłoki da nam napięcie na wyjściu. Sposobem jest także zbudowanie stałoprądowej instalacji np.: 12, 24V dla taśmy led, albo przebudowanie układu tak, aby zasilacz był zasilany na stałe z sieci, czyli znajdował się na tzw. standby (zasilacz stale na czuwaniu, należy jednak w konsekwencji liczyć się ze stratami energii).

Sprawdź rownież: