Czy żarówka led pobiera więcej prądu przy włączaniu? Jaka jest zależność?

Każdy z nas choć raz słyszał zasadę, że należy pamiętać o wyłączeniu światła, aby oszczędzać na energii elektrycznej. Przy wychodzeniu z pokoju nie raz z tyłu głowy mamy to, by obowiązkowo gasić za sobą światło. Czy rzeczywiście zawsze jest to najlepsza opcja? Tak naprawdę wszystko zależy od wskazanej technologii oświetlenia. Jeśli chodzi o klasyczne żarówki to wyłączanie i włączanie światła nie jest dobrym ruchem. Inaczej jest przy żarówkach led. W tym przypadku nie musimy przejmować się nadmiernie tą kwestią. Żarówka led nie pobiera dodatkowo prądu przy włączeniu, by się rozgrzać, oraz nie jest tak wrażliwa na wyłączanie/ponowne włączanie światła jak wspomniana żarówka klasyczna.

Żarówka led a żarówka klasyczna – jakie dzielą ich różnice w zakresie poboru prądu przy włączaniu?

Zwykłe żarówki, które emitują światło z użyciem żarzącego się drucika wykonanego z wolframu są bardzo czułe na włączenie światła. Żarnik wolframowy potrzebuje dużo prądu podczas uruchomienia. Ten proces to nie tylko zwiększona ilość pobieranej energii, ale także większe ryzyko przepalenia się żarówki – zwłaszcza podczas próby włączenia. Często w pierwszym etapie pojawia się ciemny, charakterystyczny nalot na oprawie świetlnej.

Tak naprawdę pobierany prąd nie jest potrzebny do rozświetlenia pomieszczenia, ale dla rozgrzania klasycznej żarówki. W momencie rozruchu żarnik w tradycyjnej żarówce rozgrzewa się aż do 1727 stopni Celsjusza. Przeczy to wprost zasadzie energooszczędności. Klasyczne żarówki to duże straty cieplne, które niekorzystnie rzutują na nasze rachunki za energię elektryczną i nasz domowy budżet. Żarówki wolframowe są nieodporne na częstotliwość włączania i wyłączania, co skutkuje krótszą ich żywotnością.

Inaczej jest w przypadku żarówek ledowych. One zdecydowanie lepiej radzą sobie z dużą ilością cykli – włącz/wyłącz. Przy procesie włączania żarówki led, cała pobrana energia służy wyłącznie rozświetleniu żarówki. Nie ma tu mowy o stratach cieplnych. W przypadku żarówek led wspomniana na początku zasada o gaszeniu światła po każdym wyjściu z pomieszczenia jest jak najbardziej słuszna i zasadna. Dodatkowo atutem żarówek ledowych jest to, że nie ulegają nadmiernemu przegrzaniu się. Za działanie żarówki led odpowiada bowiem nie żarnik lecz zjawisko elektroluminescencji, czyli zamiany energii na światło widzialne.

Sprawdź także: