Jak sprawdzić czy pasek LED jest dobry?

Taśmy led to forma oświetlenia, która nie tylko cieszy się rosnącą popularnością, ale daje nam wiele możliwości użytkowych oraz dekoracyjnych. Może jednak zdarzyć się, że taśma led nie świeci lub nie daje takiego światła, jakbyśmy tego oczekiwali. Pomimo, iż technologia led należy do tych wysoce bezawaryjnych i wytrzymałych, to jednak pewne problemy podczas użytkowania mogą się pojawić. Poniżej przedstawimy główne, standardowe kroki, które warto zweryfikować w procesie oceny, czy pasek led jest dobry czy też uszkodzony?

Krok 1 – sprawdzenie zasilacza led do taśmy

Każda taśma ledowa wymaga odpowiedniego zasilacza (transformatora) o napięciu 12V czy 24V, w zależności od potrzeby. Najlepiej wybierać zasilacze wysokiej jakości, dedykowane przez producenta danej taśmy oraz mocą dostosowane do potrzeb naszej instalacji ledowej. Mamy wówczas pewność w kwestii kompatybilności elementów systemu i dostarczania jej wystarczającej mocy. Jak sprawdzić, czy zasilacz nie ma awarii? Należy w tym celu podłączyć go do zasilania z sieci 230 V. Na wyjściu OUTPUT powinien znaleźć się prąd o stałym napięciu 12V lub 24V. Jeśli tak nie jest, to możemy przypuszczać, że pasek led jest dobry, a do wymiany pozostaje zasilacz.

Czym sprawdzić zasilacz do ledów?

Bardzo dobrym urządzeniem do weryfikacji, czy zasilacz do ledów działa czy też nie, jest odpowiedni multimetr, czyli miernik. Z jego pomocą jesteśmy w stanie potwierdzić bądź wykluczyć awarię zasilacza, a tym samym ustalić prawidłowość w działaniu czy też nie - w przypadku samych pasków ledowych. Miernik pozwoli więc automatycznie ustalić napięcie na wyjściu od 0 V do 300V, a także często posiada możliwość testowana poszczególnych diod led czy paneli led.

Krok 2 – sprawdzenie połączeń taśmy led z zasilaczem

Na każdym pasku ledowym są oznaczenia „+” oraz „-”. Podobnie jest na samym zasilaczu. Jeśli taśma led nie działa, należy zweryfikować czy „+” taśmy led jest na pewno podłączony do „+” zasilacza, a z kolei „-” taśmy led do „-” zasilacza. Mogło dojść np.: do braku styku, wysunięcia się przewodu z zasilacza itp.

Krok 3 – sprawdzenie punktów lutowania przewodów na taśmie

Kolejnym etapem w sprawdzeniu, czy paski led są dobre i czy nie mają awarii jest sprawdzenie, czy przewody lub sama taśma nie zostały gdzieś naderwane czy miejsca lutowania są prawidłowo wykonane.

Krok 4 – zweryfikowanie działania sterownika i pilota do taśmy led

Na początek warto sprawdzić, czy przypadkiem pasek led nie działa bowiem baterie pilota nie są naładowane. Kolejną przyczyną braku działania może być brak sparowania sterownika led z pilotem oraz zaprogramowania odpowiednich stref jego działania. Nie jest to trudna czynność, jest zawsze szczegółowo opisana przez producenta danego sterownika – w instrukcji obsługi. Zachęcamy każdorazowo do zapoznania się z nią, zawiera ona wiele podpowiedzi m.in. w zakresie: jak sprawdzić czy taśma led działa i jakie są przyczyny jej ewentualnej awarii?

Zobacz również inne wpisy oraz produkty: