Jaki czujnik ruchu do taśm LED?

Coraz częściej stawiamy na inteligentne oświetlenie, które oznacza jego większą funkcjonalność i automatyczne dopasowanie się do naszych potrzeb i wymogów otoczenia. Jedną z możliwości jest wykorzystanie czujnika ruchu w oświetleniu. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór jednego z nich warto doprecyzować swoje potrzeby i zestawić je z parametrami oferowanych czujników ruchu.

Jakie parametry czujników ruchu są więc ważne?

Przeanalizujmy:

- pole wykrywania czujnika. Czujnik umiejscowiony na suficie powinien mieć 360 stopni wykrywania ruchu, z kolei czujnik na ścianie 180 stopni;

- czułość czujnika, czyli jak mocny ruch jest potrzebny do jego wykrycia. Obecnie popularne są czujniki ruchu do ledowego oświetlenia, które wyposażone są funkcję „odporny na obecność zwierząt”. Oznacza to, że czujnik jest tak zaprogramowany, aby ignorować w dozorowanej strefie każdy obiekt np.: o masie nie przekraczającej 15 kilogramów;

- zasięg czujnika, czyli czy jest wystarczający, aby objąć monitorowaniem całą, pożądaną strefę. Szczególnie ważne przy oświetleniu schodowym;

- czas reakcji (załączenia), czyli jak szybko reaguje na ruch;

- tryb nocny albo połączenie z funkcją czujnika zmierzchu;

- sposób montażu;

- wodoodporność, czyli klasa ochrony IP;

- dedykowanie pod instalacje elektryczne – albo 230V albo niskoprądowe 12-24V.

Rodzaje czujników ruchu do oświetlenia

Najczęściej wybierany czujnik ruchu do led to czujnik PIR, czyli czujnik podczerwieni. Jest on nie tylko popularny, ale także relatywnie niedrogi. Do ledów możemy zastosować także: czujnik ruchu ultradźwiękowego lub czujnik mikrofalowy.

Jak działa czujnik PIR?

Czujnik ten wykrywa i analizuje promieniowanie elektromagnetyczne w paśmie podczerwieni. Wykrywa zmiany temperatury w otoczeniu, wychwytując ciepło ludzkie.

Jak działa czujnik ultradźwiękowy?

Są to czujniki bardziej precyzyjne od PIR, ale droższe. Działa analogicznie jak laser, tylko, że zamiast wiązki światła emituje falę dźwiękową o bardzo wysokiej częstotliwości, niesłyszalną dla człowieka. Działa na zasadzie sonaru łodzi podwodnej.

Jak działa mikrofalowy czujnik ruchu?

Ten czujnik działa w oparciu o emisję i odbiór fal elektromagnetycznych. Wysyła fale, które w momencie ich odbicia od ruchomej przeszkody informują o tym fakcie czujkę, która uruchamia oświetlenie. Precyzyjny acz ponownie droższy, niż czujnik PIR.

Sprawdź również inne wpisy: