Jakie oświetlenie jest najbardziej oszczędne?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oświetlenia. W dobie szalejącej inflacji, w tym dużych zwyżek cen energii elektrycznej, jeszcze bardziej zależy nam na ograniczaniu kosztów oświetleniowych. Warto przyjrzeć się, jakie źródła światła znajdują się w naszym domu czy biurze i czy rzeczywiście są oszczędne dla naszego budżetu.

Najczęściej spotykamy się z następującym oświetleniem: tradycyjne żarówki wolframowe z żarnikiem, halogeny, świetlówki, żarówki świetlówki w kształcie spirali, oświetlenie ledowe. Pojawia się pytanie, które z nich jest najbardziej energooszczędne? Jakie są ich zalety i wady? Przyjrzyjmy się temu po krótce.

Czy halogeny są oszczędne?

Jest to najmniej oszczędna grupa oświetlenia, można uznać je za najmniej efektywne. Dodatkowo mocno nagrzewają się i migają podczas świecenia. Może to przeszkadzać w codziennych czynnościach.

Świetlówki – czy warto w nie inwestować?

Świetlówki są dużo bardziej energooszczędne niż halogeny. Nierzadko wybierane są tzw. świetlówki kompaktowe w kształcie litery U lub spirali. Mają gwint E14 i E27, więc mogą być wkręcane do klasycznych opraw świetlnych zamiast żarówek klasycznych. Są one energooszczędne, ale światło świetlówek bywa uznawane za nieprzyjemne dla oka, meczące. Dodatkowo ich minusem jest znaczny pobór energii w momencie ich samego rozruchu.

Klasyczne żarówki wolframowe – jak z ich energooszczędnością?

Wybierając je – jak i inne źródła – należy zwrócić szczególną uwagę na klasę efektywności. Jest ona oznaczona literami od A do G. Tylko produkty z klasą energetyczną A są uznawane za energooszczędne. Wadą klasycznych żarówek jest duża strata cieplna, mocno nagrzewają się i przez to tracą na energooszczędności.

Najefektywniejsze energetycznie oświetlenie to technologia led

Największą oszczędność przynosi montaż ledów. Jest to grupa oświetleniowa, która przoduje w energooszczędności. Śmiało możemy powiedzieć, że zużycie prądu przez oświetlenie ledowe jest nawet dziesięciokrotnie niższe niż przy użyciu żarówki żarnikowej. I to przy takiej samej uzyskanej mocy świecenia.

Nowoczesne oświetlenie led ma wiele zalet. Jest nie tylko ekonomiczne, ale także emituje mało ciepła, światło jest zdrowe dla oka, ekologiczne, bez emisji promieniowania UV. Ledy to także duża wytrzymałość i długa żywotność świecenia. W zależności od producenta świecą nawet do 50-100 tys. godzin. Ilość godzin świecenia przy przeciętnym użytkowaniu określonym jako 4 godziny na dobę wskazuje na możliwość korzystania z diod LED-owych przez okres od 4 do nawet 30 lat.

Przeczytaj również inne wpisy, oraz zobacz produkty: