Jak podłączyć ledy ze ściemniaczem?

Ściemniacz do led to regulowany transformator, który służy zmianie natężenia świecenia. Jest to bardzo funkcjonalna opcja, bowiem zgodnie z naszymi aktualnymi preferencjami możemy rozjaśniać bądź ściemniać światło. Sterowanie ściemniaczem może być manualne, dotykowe, ścienne czy zdalne na pilota, a także z urządzeń mobilnych jak np.: telefon – wszystko zależy od stopnia zaawansowania urządzenia i jego możliwości.

Przygotowanie do montażu ściemniacza led

Na początek należy wybrać odpowiedni ściemniacz, który będzie przeznaczony do diod led, a nie do tradycyjnych żarówek. Ściemniacz musi być zgodny z mocą i rodzajem diod, musi być z nimi kompatybilny. Warto więc przed zakupem sprawdzić informacje producenta na temat zgodności ze ściemniaczem. Weryfikujemy wymagania samego ściemniacza pod względem mocy, napięcia, bo zbyt duże moc mogłaby uszkodzić diody, a zbyt mała powoduje niestabilność w ich pracy. Po zakupie ściemniacza należy zapoznać się z jego instrukcją. Dopiero wówczas możemy przystąpić do poprawnego podłączenia.

Sposób montażu ściemniacza do led

Zawsze montaż ściemniacza przeprowadzamy przy wyłączonych bezpiecznikach, dla zachowania bezpieczeństwa. Sprawdzamy odpowiednim narzędziem stan bez napięciowy na przewodach zasilających. Na początek zapoznajemy się szczegółowo z schematem montażu dołączonym przez producenta do produktu i postępujemy dokładnie z nim. Wybierz odpowiedni przewód do podłączenia diod LED ze ściemniaczem. Ważne jest, aby przewód był wystarczająco wytrzymały i przystosowany do prądu, który będzie przepływał przez diody LED. Zwróć uwagę na klasę przewodu i jego maksymalne obciążenie, aby upewnić się, że jest wystarczająco mocny.

Najczęściej są to następujące kroki i zasady montażowe:

- ściemniacz montujemy w puszce instalacyjnej;

- wysuwamy wyłącznik światła i przewody z zacisków;

- sprawdzamy poprawność zamocowania puszki i czy możemy swobodnie przykręcić wkręty;

- demontujemy pokrywę i ramkę ściemniacza;

- podłączamy przewody do ściemniacza zgodnie ze schematem;

- przewód fazowy podłączamy do zacisku L, który zlokalizowany jest w ściemniaczu;

- przewód ochrony i neutralny podłączamy do siebie stosując odpowiednie złączki;

- instalujemy ściemniacz w puszce;

- montujemy ramkę, pokrywę, pokrętło ściemniacza – jego obudowę;

- włączamy bezpieczniki i podejmujemy próbę przetestowania.

Przeczytaj także inne artykuły: