Oświetlenie busa i jego paki – postaw na efektywną i energooszczędną technologię led
Oświetlenie „paki” busa, czyli jego dostawczej części, zawierającej transportowany ładunek jest niezwykle ważne dla bezpiecznej i komfortowej pracy polegającej na załadunku/rozładunku busa oraz optymalnym rozmieszczeniu ładunku.
Doświetlenie kabiny busa pozwala na korzystanie z niej nawet w warunkach zmroku. Możemy w łatwy sposób odnaleźć konkretny ładunek, zweryfikować jego stan, użyć czytnika itp.
Do oświetlenia busa polecamy zastosować technologie led, która jest wytrzymała oraz wykazuje efektywność świetlną na dużym poziomie, co pozwala ciąć koszty.
Polecamy zwłaszcza gotowe zestawy listew led z diodami, taśmami led. Idealne są do oświetlenia powierzchni bagażowej, kabiny i wnętrza pojazdu, paki czy tablicy rejestracyjnej, dodatkowego światła STOP.
Charakterystyka listew led do kompleksowego oświetlenia busa
W skład dostępnych na rynku zestawów wchodzą najczęściej elastyczne listy led o określonej długości, przeznaczone do instalacji 12V lub 24V. Listwy te są odpowiednio zabezpieczone przed zachlapaniem i wilgocią oraz pyłoszczelne (IP).
Wytrzymale są na wibracje i wstrząsy, pojawiające się zwłaszcza podczas trasy. Posiadają silikonową powłokę. Ich elastyczność sprawia, że łatwo je wygiąć i dopasować do powierzchni busa.
Dużym atutem jest zachowanie wysokiego współczynnika emisji światła przy niskim zużyciu energii, np.: tylko 5W. Świecą więc wystarczająco jasno, a przy tym są oszczędne i łatwe w montażu. Zazwyczaj wyposażone są w dwustronną taśmę klejącą, odpowiedni przewód zasilający oraz szybkozłączki do bezinwazyjnego wpięcia w fabryczną instalacje pojazdu.
Diody LED Chip-On-Board, czyli COB – doskonałe do podświetlenia busa i innych dostawczych pojazdów
Polecamy również lampy i płaskie profilowe moduły led wyposażone w bardzo mocne i nowoczesne diody LED COB. Są to płaskie moduły o dosyć szerokim kącie rozsyłu światła i bardzo dużej gęstości (nawet do 70 chipów na cm2). Z jednego niedużego modułu COB jesteśmy w stanie otrzymać mocny i jasny strumień światła. To ich duży atut.
Różne typy oświetlenia stosowane do części dostawczej busa - podsumowanie
Podsumowując, najczęściej w busach stosuje się:
- panele LED, które są cienkie, płaskie i wydajne, łatwe w montażu na suficie pojazdu oraz wystarczająco jasne i efektywne świetlnie;
- taśmy LED, które są elastyczne i cienkie, łatwe w montażu nawet w trudno dostępnych miejscach busa, jak przestrzenie nad oknami, wokół drzwi, w szafkach, schowkach lub na podłodze;
- lampki punktowe dające skoncentrowane światło w określonych miejscach, np.: nad siedzeniami, nad stolikami czy w schowkach. Są male, jasne i wydajne świetlnie;
- zintegrowane oświetlenie LED, które zapewniają inteligentne sterowanie w różnych strefach busa.
Oświetlenie w busie powinno być co do zasady:
- oszczędne;
- zapewniające dłuższą żywotność;
- wytrzymałe i odporne na trudne warunki pracy;
- bezpieczne, z niską emisją ciepła, nie przegrzewające się wewnątrz pojazdu;
- o różnej kolorystyce i efektach świecenia dla personalizacji busa.
Przeczytaj również inne artykuły o tematyce LED:
- Oświetlenie szynowe w salonie
- Oświetlenie szynowe 1-fazowe