Jak podłączyć oświetlenie zewnętrzne domu? O czym należy bezwzględnie pamiętać?
Oświetlenie ogrodu, altany, tarasu, bramy wjazdowej, strefy schodowej, drzwi wejściowych, ogrodzenia, elewacji domu jest bardzo funkcjonalne i praktyczne w codziennym funkcjonowaniu, ale także dekoracyjne i estetyczne wizualnie. Warto pomyśleć o nim na etapie budowy domu czy aranżacji przestrzeni zewnętrznej. Już wtedy warto zaprojektować oświetlenie zewnętrzne i rozprowadzić odpowiednio instalacje elektryczną do ogrodu.
Konieczne jest wyprowadzenie z budynku przewodu elektrycznego, który połączy instalacje zewnętrzną z instalacją znajdującą się wewnątrz domu.
Rekomendujemy w tym zakresie stworzenie odrębnego obwodu dla instalacji świetlnej zlokalizowanej na zewnątrz. Dlaczego? Unikniemy wówczas awarii zasilania w budynku, w przypadku zaistnienia awarii czy zwarcia w ogrodzie. Taka instalacja powinna być dodatkowo zabezpieczona dwoma włącznikami:
- nadmiarowo prądowym, dobranym do mocy obciążenia - do ochrony przed przeciążeniem i skutkami zwarć
- przeciwporażeniowym (różnicowoprądowym) - do ochrony przed porażeniem
Zazwyczaj w instalacjach zewnętrznych wykorzystujemy wprost zasilanie sieciowe 230V, ale możemy także zastosować te bardziej bezpieczne, niskoprądowe 12V lub 24V. Musimy wówczas użyć transformatora redukującego napięcie.
Najmniej inwazyjna formą oświetlenia jest oświetlenie solarne, nie wymagające żadnej instalacji elektrycznej i które można zlokalizować w dowolnym miejscu.
Instalację elektryczną w ogrodzie przeprowadzimy następująco:
- Poprowadzenie odgałęzienia w postaci przewodu dwużyłowego o przekroju 2,5 mm² z uziemieniem do gniazdka z bezpiecznikiem 5A. Zastosowanie odpowiedniego włącznika/wyłącznika światła;
- Poprowadzenie z zacisków obciążeniowych gniazdka z bezpiecznikiem dwużyłowy przewód o przekroju 1 mm2 z uziemieniem bezpośrednio do lampy lub do 4-stykowej puszki połączeniowej, z której można poprowadzić osobne odgałęzienie wyłącznika i przewody zasilające oświetlenia.
Najważniejsze zasady podłączenia oświetlenia zewnętrznego domu - podsumowanie
Należy przede wszystkim pamiętać o:
- układaniu w gruncie wyłącznie specjalnych, dedykowanych ku temu przewodów we właściwej izolacji (żółto-zielona. Są to przewody z oznaczeniem YKY.
YKY to kabel elektroenergetyczny z izolacją poliwinitową (Y) i powłoką poliwinitową z żyłami miedzianym. Przeznaczone jest do prowadzenia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, w kanałach kablowych oraz do układania bezpośrednio w ziemi. Dzięki szczególnym parametrom technicznym wytrzymuje zarówno wysokie, jak i niskie temperatury, a specjalna izolacja pozwala na zachowanie szczelności w warunkach dużej wilgotności;
- układaniu przewodów w gruncie na co najmniej 60 cm głębokości od powierzchni gruntu;
- umieszczaniu nad kablami w gruncie każdorazowo niebieskiej folii ostrzegawczej;
- wykorzystaniu wyłącznie źródła światła o odpowiedniej klasie szczelności IP: IP23 dla lamp pod zadaszeniem, IP44 dla lamp na elewacji budynku, IP67 dla lamp w gruncie i w przestrzeni otwartej.
Najczęściej stosowane oprawy oświetlenia zewnętrznego
Rodzaje zewnętrznych opraw oświetleniowych, które cieszą się największą popularnością to m.in.:
- kinkiety led,
- reflektory led,
- oprawy schodowe led,
- oprawy najazdowe led,
- spoty led
- słupki świetlne led,
- latarnie led
- lampy techniczne, w tym odporne na zatapianie w wodzie.
- Stawiamy na technologie led jako najbardziej wytrzymałą, żywotną, bezpieczną i energooszczędną.
Podłączenie oświetlenia zewnętrznego domu w kilku najważniejszych krokach:
Krok 1: Wybór oświetlenia zewnętrznego
Przed rozpoczęciem instalacji oświetlenia zewnętrznego, wybierz odpowiednie lampy i oprawy, które spełniają twoje potrzeby i preferencje. Pamiętaj o jego wodoszczelności i pyłoszczelności, czyli klasie IP;
Krok 2: Planowanie układu oświetlenia
Sporządź plan układu oświetlenia, gdzie chcesz umieścić poszczególne lampy i oprawy. Przeanalizuj funkcjonalność oświetlenia;
Krok 3: Określenie źródła zasilania
Sprawdź, jakie źródło zasilania będzie dostępne w miejscu, w którym planujesz umieścić oświetlenie - sieć elektryczna, bateria słoneczna lub inny system zasilania.
Krok 4: Wyłączenie zasilania
Przed rozpoczęciem instalacji oświetlenia, upewnij się, że zasilanie elektryczne na danym obszarze jest wyłączone, aby uniknąć ryzyka porażenia elektrycznego.
Krok 5: Przewody i złączki
Wykonaj instalację przewodów elektrycznych zgodnie z planem układu oświetlenia. Potrzebować będziesz do tego różnych złączek i listew przewodowych
Krok 6: Montaż lamp i opraw
Zgodnie z planem, zamocuj lampy i oprawy na odpowiednich miejscach.
Krok 7: Podłączenie elektryczne
Podłącz przewody oświetlenia do zasilania, stosując właściwe złączki i zabezpieczenia. Zwróć uwagę na właściwe połączenie fazowe i neutralne
Krok 8: Testowanie
Po podłączeniu wszystkich przewodów, ponownie włącz zasilanie i przetestuj oświetlenie, jego prawidłowość w działaniu;
Krok 9: Zabezpieczenie i estetyka
Upewnij się, że wszystkie przewody i złączki są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i uszkodzeniami, zadbaj o estetyczny wygląd instalacji i możliwość jej późniejszej konserwacji;
Krok 10: Utrzymywanie i konserwacja
Regularnie sprawdzaj i konserwuj oświetlenie zewnętrzne, aby utrzymać jego sprawność i bezpieczeństwo, warto sprawdzać i w razie konieczności wymieniać przewody, oprawy i czyścić lampy.
Zobacz pozostałe nasze blogi:
- Oświetlenie świąteczne zewnętrzne
- Oświetlenie ściany z cegły ledami