Ile lumenów do pokoju dziecka? Dlaczego oświetlenie w pokoju dziecka jest tak ważne?
Oświetlenie w pokoju dziecka należy wpierw dobrać do wieku dziecka i funkcji, zadań, jakie w tym okresie będzie pełnił pokój dziecka. Funkcjonalność pokoju zmienia się bowiem wraz z wiekiem dziecka i wymaga innego rozłożenia oświetlenia oraz strefowania oświetleniem samej przestrzeni pokoju.
Dla noworodków najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa otaczającej przestrzeni. Nie jest dobrym pomysłem zastosowanie mocnego światła białego, o dużym natężeniu. Światło centralne powinno być delikatniejsze, nie drażniące oczu dziecka, zwłaszcza, że dużo czasu spędza ono wodząc wzrokiem po suficie. Światło powinno być przytulne i relaksujące. Zalecamy barwę ciepłą światła oraz oświetlenie z możliwością dowolnej regulacji natężenia świecenia.
Pokój starszego dziecka warto podzielić na odpowiednie strefy, w których będzie funkcjonować odrębne elementy oświetleniowe. Przede wszystkim ważna jest część relaksu i zabawy, miejsce do nauki oraz przestrzeń sypialniana.
Oczywiście ilość lumenów zależy także od samej wielkości przestrzeni dziecięcego pokoju, koloru ścian, kolorystyki mebli, dopływu światła naturalnego itp.
Oświetlenie górne, czyli centralne najlepiej jeśli barwowo będzie mieścić się w przedziale między 2700K a 3500K, tak zalecają specjaliści.
Jak ilość lumenów będzie najodpowiedniejsza do pokoju dziecka?
Jeśli weżniemy standardowy pokój dziecka o powierzchni zbliżonej do 10 metrów 2, to dobrą wartością lumenów jest poziom 3500, jeśli chodzi o zakres górnego, czyli głównego oświetlenia sufitowego.
W przestrzeni przeznaczonej do wyciszenia się dziecka i snu warto zdecydować się na lampki nocne z możliwością regulowania natężenia świecenia. W tej strefie relaksu ilość lumenów może zdecydowanie zmniejszyć się do poziomu około 250 lumenów.
Specjalną strefą w pokoju dziecka jest miejsce do nauki oraz stanowisko komputerowe. W tym przypadku rekomendowana ilość lumenów to już około 1000. Możemy też zdecydować się na chłodniejszą barwę światła białego. Ta bowiem sprzyja koncentracji (powyżej 4000K).
Bardzo dobrym pomysłem w przypadku pokoju dziecka jest także oświetlenie wspomagające, dekoracyjne, wprowadzające odpowiedni nastrój. Możemy wykorzystać paski ledowe, girlandy ledowe, kinkiety led ścienne, czy lampki stojące.
Zobacz również inne wpisy blogowe: