Jaki halogen najlepszy na budowę? Czyli jak dobrze i skutecznie doświetlić teren budowy?

Budowa to specyficzne miejsce wielu aktywności, gdzie wykonuje się szereg prac, które wymagają odpowiedniej organizacji. Bezpieczeństwo na budowie stawiane jest na najwyższym miejscu. Dlatego tak istotne jest prawidłowe oświetlenie budowy, które doświetli równomiernie całą przestrzeń, nie pozostawiając miejsc zacienionych i niedoświetlonych. Oświetlenie musi być stosunkowo mocne, ale przy tym nie oślepiające i nie męczące wzroku.

Stawia się przede wszystkim na technologię led, którą cechuje:

- wytrzymałość i długa żywotność w działaniu, nawet w tym nieprzerwanym i ciągłym;

- brak efektu przegrzewania się i emisji ciepła;

- naturalność światła i dobre parametry świecenia;

- energooszczędność i duża wydajność świetlna;

- brak efektu migotania, olśnienia i inne.

W przypadku budowy warto zaopatrzyć się w mocny halogen o neutralnej barwie światła. Dobrze, gdy współczynnik realności oddawania barw CPI jest jak największy, jak najbliższy wartości 100. Chodzi głównie o zapewnienie jak najbardziej rzeczywistego wyglądu przedmiotów w stosunku 1 do 1. Barwa naturalna na budowie to ta z przedziału 3300K do max 5300K. Z pewnością neutralna barwa wypośrodkowana na poziomie 4000 K będzie dobrym wyborem na każdą budowę.

Jakie oprawy świetlne wybrać na budowę?

Najbardziej sprawdzą się naświetlacze led umieszczone na odpowiedniej wysokości względem budowy. W zależności od powierzchni placu budowy możemy zainstalować kilka naświetlaczy led. Pamiętajmy, że koniecznym jest doświetlenie wszystkich ciągów komunikacyjnych budowy, czyli tras gdzie występuje ruch, którymi przemieszczają się pracownicy budowy i sprzęt.

Nierzadko na budowach stosuje się także naświetlacze led mobilne, czyli umieszczone na specjalnych stojakach z regulacją wysokości, zapewniające łatwość ich transportowania z miejsca na miejsce, w razie zaistnienia potrzeby. Można zakupić halogen led na budowę w 2 wersjach: na akumulator oraz z przewodem.

Dobrym rozwiązaniem na budowę są także halogeny led z czujnikiem ruchu, które aktywują się w momencie wykrycia i trwania ruch. Zapewniają znaczną energooszczędność, zwłaszcza w miejscach z mniejszą intensywnością ruchu.

Pamiętajmy o odpowiedniej klasie szczelności halogenów budowlanych

Budowa to prowadzone działania najczęściej na zewnątrz, w trudnych warunkach. Należy to mieć na uwadze przy doborze opraw oświetleniowych. Oświetlenie na zewnątrz budowy powinno obejmować oprawy o wysokiej i specjalnej skali IP, zapewniającej wodoszczelność i pyłoszczelność.

Przeczytaj również inne artykuły: