Ledy do kina domowego – czy warto doświetlić przestrzeń relaksu i telewizji?
Kino domowe jest coraz bardziej popularnym zestawem sprzętu w każdym domu. Mnogość platform filmowych spowodowała, że w warunkach domowych możemy cieszyć się oglądaniem ciekawych filmów. Nie tylko jednak jakość dźwięku i obrazu jest ważna w odbiorze filmu i w odczuwaniu wrażeń podczas jego oglądania. Znaczenie ma także odpowiednie oświetlenie.
Aby móc oglądać idealny obraz warto więc zatroszczyć się o oświetlenie dedykowane tylko tej przestrzeni, czyli strefie kina domowego. Polecamy oświetlenie ledowe, które jest przyjemne dla oczu widza, energooszczędne i korzystne dla naszego budżetu, nie emituje zbędnego ciepła i daje wiele możliwości aranżacyjnych.
Przy wyborze oświetlenia LED do kina domowego należy wziąć pod uwagę:
- Rozmiar pomieszczenia - do małych pomieszczeń wystarczą taśmy LED lub lampki stołowe. W większych przestrzeniach można zastosować kinkiety, reflektory lub połączyć różne rodzaje oświetlenia.
- Rodzaj ekranu - do ekranów LCD i LED najlepiej sprawdza się oświetlenie o neutralnej temperaturze barwowej (4000K-5000K). Dla ekranów OLED można zastosować cieplejsze światło (3000K-4000K).
Kino domowe nie wymaga całkowitej ciemności, jak to bywa w prawdziwym kinie. Główne i centralne oświetlenie sufitowe nie jest jednak praktyczne w tym przypadku. Rozprasza ono światło po całym pomieszczeniu, a nie jest to dobry efekt dla potrzeb oglądania TV.
W przypadku oświetlenia kina domowego warto postawić na oświetlenie dodatkowe, czyli niewielkie lampy led czy taśmy led. Polecamy np.: lampy stojące led, lampy stołowe led, kinkiety ścienne, reflektory led oraz wspomniane taśmy ledowe.
W ten sposób można uzyskać zdumiewający efekt wizualny. Odpowiednio dobrane światło może podkreślać znaczenie obrazu, pomóc wyrazić emocje z danej sceny filmowej, budować nastrój, skupienie i koncentrację, podkreślać dynamikę filmu.
Jakie oświetlenie dla potrzeb kina domowego jest najlepsze?
- Polecamy zwłaszcza oświetlenie led w postaci łatwych w montażu pasków led RGB, RGBW, które dają możliwość zmiany kolorów i barwy strumienia światła białego. Ledy sterowane są z użyciem zdalnego pilota lub aplikacji mobilnej, które dają opcje ich programowania oraz zarządzania nimi. Taśmy led doskonale nadają się do umiejscowienia ich wprost na obudowie TV lub we wnęce i na ścianie za telewizorem i sprzętem kina domowego. Są odpowiednio cienkie i doskonale wkomponowują się w sprzęt. Mogą być także montowane w dedykowanych listwach aluminiowych.
- Lampy LED stojące, stołowe, które stanowią subtelne źródło światła, doświetlając pomieszczenie i tworząc przytulną atmosferę. Mogą być ustawione na szafkach lub stolikach bocznych.
- Kinkiety LED ścienne - to Eleganckie i praktyczne rozwiązanie, zapewniające równomierne oświetlenie ścian i sufitu. Mogą być montowane nad ekranem TV lub po bokach.
- Skierowane na ścianę lub sufit reflektory LED mogą stworzyć ciekawe efekty świetlne i podkreślić architekturę wnętrza.
Co daje nam oświetlenie przestrzeni kina domowego?
Korzyści to m.in.:
- odciążenie i ochrona wzroku widza - zbyt duży kontrast między jasnym ekranem a ciemnym pomieszczeniem może powodować zmęczenie oczu, bóle głowy i pogorszenie ostrości wzroku. Oświetlenie LED emituje łagodne, rozproszone światło, które redukuje ten kontrast i zapewnia komfortowe warunki oglądania.;
- Zwiększenie immersji - dobrze dobrane oświetlenie może wzmocnić immersję w filmie, budując nastrój i podkreślając dynamikę scen. Przyciemnione światło sprzyja skupieniu na ekranie, a subtelne zmiany kolorów mogą wzmacniać emocje i odczucia.
- niwelowanie dużej emisji światła przez TV i kontrastującej ciemności tuż za nim;
- efekt optymalnego poszerzenia ekranu - Umiejętne doświetlenie ścian wokół ekranu może stworzyć iluzję większego obrazu, potęgując wrażenia kinowe.;
- zdecydowanie lepszy kontrast kolorystyki i obrazu;
- wzrost komfortu oglądania, większe doznania;
- stworzenie doskonałego nastroju do oglądania kina domowego.
Zobacz również inne wpisy: