Jak oświetlić pokój bez okna?

Oświetlenie pomieszczenia bez dostępu do okna jest wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe. Ważne jest, aby zastosować się do kilku najważniejszych zasad, o których poniżej.

Pierwszą z nich jest właściwa aranżacja samej przestrzeni bez okna. Zagrajmy barwą i postawmy na jasne kolory ścian i mebli, na meble z lakierowaną powierzchnią „na połysk”, dodatkowo odbijającą światło. Ważne są także takie elementy jak lustra, dodatki chromowane, z wypolerowanych materiałów, czyli wszystko to co dodatkowo odbija światło i sprawia, że przestrzeń optycznie wydaje się być większa i jasniejsza. Zrezygnujmy więc z ciemnych tapet, masywnej ciemnej meblościanki, wysokiej szafy, tak aby pokój dodatkowo nie wyglądał na jeszcze bardziej ciężki i ciemny. Doskonałym wyborem jest biel lub jasny beż.

Kolejnym kluczem do sukcesu oświetlenia pokoju bez okna jest nieprzytłaczanie przestrzeni. Jest to szczególnie ważne przy niewielkich przestrzeniach z brakiem otworu okiennego. Stawiajmy raczej na proste formy, bez zbędnej ozdobności. Ta zasada dotyczy się także opraw oświetleniowych.

Jakie źródła światła wybrać do pomieszczeń bez okien?

Najtrafniejszym pomysłem jest tzw. oświetlenie punktowe, które jest bardzo funkcjonalne. Wielopunktowe oświetlenie doskonale rozprasza światło, dzięki czemu unikamy niedoświetlonych miejsc i ciemnych kątów w pokoju. Sprawdzą się także reflektory led umieszczone w odpowiednich odstępach na szynach, oświetlenie liniowe led.

Dodatkowym źródłem światła w pokoju bez okna mogą być nie tylko przedstawione powyżej oprawy świetlne, ale również , kryształki, meble z podświetlanymi gablotami, profile z taśmami led lub lustra z żarówkami led.

Barwa światła w pomieszczeniu bez okien

Ważna jest także sama barwa temperaturowa światła białego. Doskonałym wyborem będą żarówki emitujące światło o barwie zbliżonej do światła dziennego, czyli naturalne, które przynajmniej częściowo zrekompensują brak okna w pomieszczeniu.

We wnętrzu bez okien bez znaczenia nie pozostają więc różne typy lamp, które mają służyć jako:

• oświetlenie ogólne (lampy sufitowe lub wiszące),

• oświetlenie zadaniowe (reflektory, lampy stojące, lampy natynkowe),

• oświetlenie dekoracyjne (taśmy LED, oczka wpustowe, kinkiety).

Oczywiście stawiajmy na produkty LED, które są energooszczędne i dzięki nim obniżamy wysokość rachunków za oświetlenie, co ma istotne znaczenie w pokoju bez okien, gdzie stale należy używać światła sztucznego.

Zobacz również inne wpisy blogowe oraz przykładowe produkty: