Czym różnią się dobre ledy od kiepskich? Jak to sprawdzić?

Ledy to najbardziej zaawansowana technologia oświetleniowa z aktualnie dostępnych na rynku. Jest to jednak technologia skomplikowana, wymagająca precyzji, dobrych materiałów, badań, specjalistycznych linii produkcyjnych, pracy profesjonalistów itp. Jest to technologia kosztowna w produkcji i wymagająca stałych inwestycji. Ledy dobrej jakości powstają zawsze w technologicznie zaawansowanych i innowacyjnych fabrykach oraz laboratoriach. Tylko wówczas rezultatem są ledy wysokiej jakości, bezpieczne, dające odpowiednie światło, funkcjonalne, o długiej żywotności, a przy tym energooszczędne.

Z uwagi na wysokie nakłady, firmy, które nie posiadają wystarczającego zaplecza finansowego i innowacyjnego, nie są w stanie prowadzić prac badawczych i rozwojowych, produkują ledy gorszej jakości, starające się kopiować technologię premium, ale i tak pozostając w tyle. Cechują się zdecydowanie gorszymi parametrami technicznymi, które odbiegają od ledów w kategorii premium.

Co więc wyróżnia dobrej jakości ledy?

Na pierwsze miejsce wysuwa się skuteczność świetlna, inaczej zwana energooszczędnością. Ledy kiepskiej jakości mają widocznie niższą skuteczność świetlną, co przekłada się na większy pobór energii w celu oddania światła tej samej jasności co ledy premium. Skuteczność przekłada się wprost na rachunki za energię elektryczną. Przy kiepskich diodach led nasze rachunki na pewno wzrosną.

Kolejnym różniącym parametrem jest żywotność ledów. Te droższe oferują żywotność nawet na poziomie 100 tysięcy godzin, co daje nam ponad 11 lat przy używaniu bez przerwy. Zakładając, że średnio korzystamy z ledów około 8 godzin dziennie uzyskujemy wynik do 35 lat eksploatacji. Jest to imponujący wynik. Dla porównania tańsze ledy to zaledwie około 1/10 tego czasu.

Nie bez znaczenia jest też kwestia bezpieczeństwa, która ma olbrzymią przewagę w diodach wysokiej jakości. Chodzi tu przede wszystkim o odporność diod led na przepięcia, czyli zmiany napięcia przepływającego prądu. Musimy być świadomi, że ledy są bardzo wrażliwe na tego typu bodźce i zakłócenia. Markowe ledy są zawsze bardziej odporne na uszkodzenia podczas przepięć i wyładowań elektrostatycznych. Przekłada się to na ich żywotność i niwelowanie uszkodzeń.

Kolejny czynnik po którym poznajemy markowe ledy premium to luminancja oraz wysoki wskaźnik odzwierciedlania barw Ra. Co do zasady led posiadają wysoką luminancję, co oznacza, że duża ilość światła przechodzi przez mały punkcik. W przypadku kiepskiej jakości led ta luminancja wykracza jednak poza akceptowalne wartości i z tego powodu światło bywa oślepiające i męczące dla oczu. Z kolei wskaźnik realności odzwierciedlania barw przekłada się na wierność oddawania rzeczywistych barw oświetlanych przedmiotów i otoczenia. W przypadku markowych led jest on wysoki, powyżej 90.

Nie zapomnijmy także o sprawdzeniu jakie normy, atesty i wymogi spełnia produkt led. Jest to doskonały wyznacznik dla określenia jakości ledów.

Pamiętajmy, że znakowanie CE jest obowiązkowe dla wszystkich opraw i źródeł światła led sprzedawanych w Unii Europejskiej.

Na koniec wspomnimy o budowie i materiałach z których wykonane są ledy. Te słabe bazują na materiałach niskiej jakości – mniejsza czystość materiału złącz, gorszej jakości luminofor, słaba jakość obudowy diod led. To wszystko przekłada się na obniżoną żywotność produktu oraz zwiększoną emisję ciepła. Diody bez odpowiednio grubego podkładu i oporników szybciej się przegrzewają, nie odprowadzają ciepła, a przegrzane ledy to utrata jasności, migotanie, nierównomierne świecenie oraz skrócona trwałość świecenia.

Zobacz wybrane produkty oraz przeczytaj inne wpisy poradnikowe: