Podstawowe funkcje sterowników LED - co potrafią?
Sterowniki led i ich podstawowe funkcje
Sterowniki led w pierwszej kolejności dostarczają energię, czyli zasilanie do diod led. Musi to być zasilanie niskiego napięcia, co chroni diody led przed uszkodzeniem. Każda dioda LED może pobierać do 30mA prądu i pracować przy napięciu od około 1.5V do 3.5V. Ledy pracujące szeregowo czy równolegle wymagają całkowitego napięcia od 12 do 24 V prądu. Rola sterownika to oscylowanie prądem wokół potrzeb diod i stałe obniżanie napięcia sieciowego (120V do 230V) do niskiego napięcia zmiennego DC. Napięcie sieciowe jest zmienne , ale sterowniki utrzymują je w dopuszczalnym zakresie.
Ponad to sterowniki led regulują napięcie przewodzenia względem utrzymania stabilnej temperatury, w sytuacji gdy diody naturalnie rozgrzewają się. Cieplejsza dioda to potrzeba mniejszego napięcia i odwrotnie.
Kolejna techniczna funkcjonalność wynikająca generalnie z dwóch powyższych to ochrona przed nagłymi skokami napięcia i tym samym przed uszkodzeniem
Na tym jednak ich rola się nie kończy. Sterowniki to inaczej kontrolery efektów i możliwości taśm ledowych.
Regulacja jasności – kluczowa funkcjonalność sterowników led
Sterowniki led często nazywane są ściemniaczami do led. Są to bowiem urządzenia, które umożliwiają nam regulacje i to bardzo precyzyjną jasności świecenia. Najczęściej wykorzystywana jest technika PWM, z ang. Pulse Width Modulation. Na czym ona polega? Jest to szybkie włączanie i wyłączanie światła, które jest nie do wychwycenia przez ludzkie oko. Nasza percepcja wzrokowa odbiera to zjawisko jako zmniejszenie lub zwiększenie intensywności świecenia. Odbywa się to bez redukcji napięcia i strat mocy, a tym samym jest energooszczędną metodą regulacji oświetlenia. Kluczowym aspektem PWM jest zmiana szerokości impulsu, co oznacza, że im dłużej światło jest włączone w trakcie jednego cyklu, tym jaśniejsze będzie się wydawać.
Sterownik w zależności od rodzaju pozwala więc nie tylko na operacje włączania, wyłączania, ale także na regulację jasności led/ za pomocą przycisków, potencjometrów, pilotów, klawiatur, paneli, dotykowo itp. Sposób obsługi zależy już wyłącznie od danego modelu ściemniacza i jego możliwości.
Zmiana koloru, barwy światła led – funkcja sterownika
Kolejną z funkcji jest możliwość sterowania zmianą koloru co jest obecnie bardzo popularne. Dzięki technologii LED i sterownikowi można łatwo dostosować oświetlenie w pomieszczeniach do naszych osobistych preferencji i aktualnego nastroju – od relaksu po opcję koncentracji.
Proces zmiany koloru światła w technologii led z użyciem sterownika odbywa się poprzez sterowanie diodami LED o różnych barwach – RGB (red, green, blue).
Sterownik muzyczny i szereg możliwości
Zaawansowaną funkcjonalność prezentuje sterownik muzyczny, który wprawia światło w efekt migotania w rytm dźwięku odczytywanego przez wbudowany sensor dźwięku. Dzięki takiemu sterownikowi diody led reagują na muzykę w zakresie jej rytmu, tonów i głośności. Sterownik muzyczny jest niedużym urządzeniem łączącym nasze ledy z zasilaniem i wyposażony w wejście Mini Jack, celem podpięcia do niego wyjścia dźwięku. Daje to możliwość podłączenia dowolnego "sprzętu grającego" (np.: radia, TV, wieży, odtwarzacza mp3 lub telefonu komórkowego) i wyświetlania kolorów oświetlenia led w rytm muzyki.
Niektóre sterowniki muzyczne mają wbudowany mikrofon, który wykrywa dźwięk i zarządza w jego rytm naszym oświetleniem.
Funkcjonalność sterownika kontroluje intensywność świecenia led w ścisłym związku z docierającymi do niego falami dźwiękowymi. Bardzo dobrym przykładem zaawansowanego sterownika muzycznego jest STEROWNIK MUZYCZNY Sound-X LED RGBW, który posiada dodatkowo zainstalowany regulator częstotliwości wysokich / niskich tonów umożliwiający płynną regulację natężenia oświetlenia led.
Sterownik led – czym są sceny świetlne?
Na koniec warto wspomnieć o funkcjonalności tworzenia scen świetlnych. Czym jest scena świetlna? Najogólniej mówiąc są to gotowe warianty, konkretne scenariusze sposobu świecenia led – z góry określone i zaprogramowane sceny, jak mają świecić – kolor, jasność, dynamika czy też statyczność, pewna sekwencja sposobu świecenia. Sterownik posiada określoną liczbę możliwych do zaprogramowania scen świetlnych. Dzięki takiej funkcjonalności sterownika możemy w łatwy sposób kontrolować oświetlenie led, na zasadzie prostego wyboru gotowych wariantów.
Inteligentne sterowniki led nowoczesnych czasów
Coraz bardziej pożądane stają się zaawansowane technologicznie i inteligentne sterowniki powiązane z aplikacjami mobilnymi. Są to inteligentne kontrolery, które umożliwiają sterowanie oświetleniem za pomocą darmowej, dedykowanej aplikacji mobilnej. Zazwyczaj łączą się z bezprzewodową siecią Wi-Fi i pozwalają na intuicyjne kontrolowanie urządzeń znajdujących się w jej zasięgu. Otrzymujemy więcej możliwości sterowania niż w przypadku standardowego pilota czy panelu sterującego. Nowoczesne sterowniki led to także podział oświetlenia na indywidualnie sterowane strefy i tworzenie dla nich oraz wyznaczanie wspomnianych scenariuszy czy harmonogramów pracy.
Zobacz wybrane taśmy led: