Taśmy LED to bardzo praktyczne rozwiązanie o wszechstronnym zastosowaniu. Można je wykorzystać jako oświetlenie mebli, blatu kuchennego, schodów lub po prostu wnętrza. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Dodatkowo, są one oświetleniem energooszczędnym, co warunkuje niskie zużycie energii, ale stosunkowo dużą moc. Cechują się też długą żywotnością i ponadprzeciętną sprawnością. Mogę emitować dowolny kolor światła, a nawet za pomocą sterowników zmieniać go, czego przykładem są taśmy LED RGB. Dzięki temu, że diody nie emitują ciepła, możesz taśmę zamontować wszędzie, nawet przy powierzchniach czułych na wysoką temperaturę.

Jakie są rodzaje taśm LED? Jaką wybrać?

Tego typu oświetlenie jest chętnie przez nas wykorzystywane, zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej. Największą ich zaletą są walory funkcjonalne, jak i dekoracyjne. Możemy je z powodzeniem używać, by doświetlić przestrzeń (najczęściej uzupełniająco do światła głównego), a także, jako oświetlenie główne. Aby taśmy led spełniły swoją rolę musimy je odpowiednio dobrać. Na początek warto wiedzieć: jakie są rodzaje?

Generalnie dzielimy je ze względu na rozmiar, który zawarty jest w czterocyfrowej numeracji SMD, długość paska, barwę światła, stopień ochrony IP oraz możliwości podłączenia.

Poza długością paska istotna jest także gęstość rozmieszczenia, np.: 30 diod na metr, 60 diod na metr czy 120 diod na metr. Im więcej punktów świetlnych tym więcej uzyskamy światła.W zależności od potrzeb można je dowolnie przycinać i skracać. Jeżeli chcesz zamontować taśmę np. w łazience, koniecznie wybierz model z klasą szczelności IP65. Na pewno sprawdzi się doskonale jako dekoracja i oświetlenie lustra lub wanny.

Oznaczenia SMD i ich znacznie

Wyróżniamy:

- diody led 3528 – które cechuje niski pobór mocy, są relatywnie niedrogie, najlepsze do podświetlenia szafek, krawędzi sufitów czy listew przypodłogowych;

- diody 5050 – wyróżnia je większa jasność i pobór mocy; sprawdzą się w miejscach z zapotrzebowaniem na większą moc i jasność świecenia, np.: doświetlenie strefy schodowej;

- diody 2835 – to nowoczesny model, następca diody 3528, cechuje je wysoka jakość emitowanego światła i niski pobór mocy; są wysoce energooszczędne;

- diody 5630 – to najmocniejsze z diod, umieszczone w profilu mogą pełnić rolę oświetlenia głównego;

- diody led RGB – dają możliwość uzyskania różnych barw świecenia.

Jak skracać ledy?

Można to robić, ale należy pamiętać o kilku zasadach. Na każdej taśmie znajdziesz specjalnie oznaczone miejsca, w których możesz je ciąć. Następnie istnieje też możliwość ich łączenia z wykorzystaniem specjalnych złączek. Jeżeli łączysz ze sobą paski o długości powyżej 5 metrów, pamiętaj, aby robić to równolegle.

W naszej ofercie znajdziesz między innymi:

Jaki model 12V czy 24V? Od czego zależy wybór?

Wybór taśmy niskonapięciowej albo tej o napięciu sieciowym zależy głównie od potrzeby cięcia, a dokładnie od długości cięcia. Jeśli odcinki są nieduże to zalecamy wybór modelu 12V. Pamiętajmy wówczas o zastosowaniu odpowiedniego zasilacza. Jeśli jednak potrzebujemy dłuższych odcinków, bez stosowania dodatkowego zasilania co 5 metrów to zdecydowanie postawmy na taśmę 24V. Dlaczego? Unikniemy wówczas spadku napięcia i tym samym widocznej zmiany natężenia światła. Podsumowując, tam gdzie stosuje się długie odcinki, zastosuj model 24V. Wersje 24V są również bardziej zintegrowane z pozostałymi urządzeniami zasilanymi z siecią. To również warto wziąć pod uwagę. Led 24V nagrzewa się zdecydowanie mniej od modelu 12V.

Czy taśma jest samoprzylepna?

Generalnie są samoprzylepne, to jedna z ich zalet - błyskawiczny montaż. Samoprzylepne paski można zamontować na dowolnej powierzchni bez użycia dodatkowych narzędzi. Zazwyczaj mają one samoprzylepny podkład. Możemy również wykorzystać tradycyjną, dwustronną taśmę samoprzylepną. Dzięki tej właściwości można bez problemu dokonać szybkiej metamorfozy przestrzeni.

Czy paski led mogą się spalić? Na ile są ona bezpieczne?

Taśmy co do zasady cechują się długą żywotnością i małą awaryjnością. Jest to jednak sprzęt elektroniczny, więc może ulec zapłonowi. Najczęstsze przyczyny spalenia się ledów, przebicia prądu to:

- zastosowanie słabego jakościowo, niecertyfikowanego zasilacza;

- niestosowanie i niedopilnowanie zasad bezpieczeństwa;

- wada ukryta;

- osłona wykonana z niewłaściwych materiałów, umieszczenie oświetlenia na niewłaściwej powierzchni, np.: drewnie, jako słabo absorbującemu energię cieplną w porównaniu z aluminium (doskonały radiator);

- łączenie taśm o różnej jakości, od różnych producentów.

Ile metrów paska led na jednym zasilaczu? Czy są w tym zakresie jakieś zasady?

Łącząc poszczególne odcinki w tzw. szeregowym łączeniu należy przestrzegać zasady maksymalnej długości odcinków. W takim łączeniu z zasilacza wychodzi tylko jeden przewód i kolejne odcinki są ze sobą łączone jedna po drugiej. Zasadą jest, aby nie łączyć ze sobą różnych typów i kolorów taśm (odmienne zapotrzebowanie na prąd). Maksymalna długość do łączenia szeregowego nie powinna przekroczyć 7,5 metra. Inaczej istnieje duże ryzyko, że początek i koniec paska będą świecić z inną mocą.

Zobacz także praktyczne porady dotyczące taśm led: