Nowoczesne oświetlenie szynowe
Nowoczesne oświetlenie szynowe coraz rzadziej kojarzone jest wyłącznie z przestrzeniami komercyjnymi i biurowymi. Faktem jest, że jest to oświetlenie, które wykorzystywane jest przy dużych metrażach, konkretnej przestrzeni i sporych wysokościach pomieszczeń. Nowoczesne oświetlenie szynowe to coraz częściej także domowe wnętrza, zwłaszcza te salonowe, z otwartą przestrzenią kuchenną.
Nowoczesne oświetlenie szynowe doskonale nadaje się do strefowania otwartego wnętrza (tzw. open space) oraz do aranżacji o charakterze nowoczesnym, minimalistycznym i eleganckim. Oświetlenie szynowe poza walorami użytkowymi - możliwości stworzenia prawdziwej mapy oświetleniowej na suficie - prezentuje także walory dekoracyjne. Nowoczesne oświetlenie szynowe swą prostotą formy, acz elegancją podkreśla minimalizm i wysoką estetykę wnętrza.
Oświetlenie szynowe - czym tak naprawdę jest?
Nowoczesne oświetlenie szynowe to nic innego jak proste w swej formie listwy, w których ukryte są przewody i poprowadzona jest energia elektryczna. Dzięki takiemu rozwiązaniu, do tzw. szynoprzewodów wpinamy już tylko oprawy świetlne, np.: w formie ledowych reflektorków, bez zbędnego, dodatkowego okablowania. Największym atutem nowoczesnego oświetlenia szynowego jest mobilność opraw świetlnych. Możemy je dowolnie przesuwać wzdłuż całej długości szyny.
Możliwości nowoczesnego oświetlenia szynowego, czyli budowanie modułowych instalacji oświetleniowych
Oświetlenie szynowe to także opcja łączenia szynoprzewodów w całość. Sprawia to, że na suficie salonu możemy stworzyć prawdziwe figury, zygzaki, zamknięte obiegi oświetleniowe. Takie kombinacje oświetleniowe pozwalają dotrzeć do wielu przestrzeni, zakamarków, doświetlając je wystarczająco jasno.
Nowoczesne oświetlenie szynowe - rozwiązanie na skuteczne doświetlenie starszych wnętrz, np.: pomieszczeń w kamienicach
Nierzadko praktycznym problemem jest zbudowanie wystarczającego schematu oświetlenia w dużych, ale starszych wnętrzach. W tych przypadkach często mamy do czynienia z ograniczoną ilością punktów wyjścia przewodów zasilających, co jest niewystarczające z punktu widzenia oświetlenia całej przestrzeni. Ratunkiem może okazać się nowoczesne oświetlenie szynowe, które potrzebuje wyłącznie jednego wyjścia zasilającego, a w konsekwencji świeci wieloma, mobilnymi punktami świetlnymi.
Nowoczesne oświetlenie szynowe - które wybrać: 1 czy 3-fazowe?
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie szynoprzewodów, opraw świetlnych, elementów montażowych należy przygotować projekt takiego nowoczesnego oświetlenia szynowego i jego rozmieszczenia na suficie. Wszelkie złączki i zaślepki należy dobrać w ilości i rodzaju zgodnym z projektem, np.: łączniki w kształcie litery L, T czy X. Kolejnym krokiem jest wybór oświetlenia szynowego 1 lub 3-fazowego. Od czego to zależy? Przede wszystkim od możliwości posiadanej instalacji elektrycznej. 1-fazowe oświetlenie szynowe znajdzie zastosowanie w każdym domu, w przypadku 3-fazowego lepiej wpierw zweryfikować, jest ono też technologicznie bardziej zaawansowane. Oświetlenie 3-fazowe w porównaniu z 1-fazowym umożliwia odrębne włączanie/wyłączanie i zarządzenie 3 punktami świetlnymi niezależnie. Przy 1-fazowym oświetleniu szynowym wszystkie oprawy świetlne wpięte w listwę załączają/wyłączają się jednocześnie.
Zobacz również: